Bezpłatna informacja telefoniczna
Bezpłatna informacja telefoniczna
00 800 67891011
O jakie unijne dotacje może się ubiegać moja organizacja?
Jakie są przepisy w sprawie opłat roamingowych?
Odwołano mój lot – jakie prawa mi przysługują?

Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące Unii Europejskiej można uzyskać w  Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct - Kraków.

Już od 2009 roku  Europe Direct - Kraków wychodzi naprzeciw poszukiwaczom informacji europejskiej w naszym regionie. Głównym celem punktu jest docieranie z informacją na temat Unii Europejskiej do jak najszerszego grona odbiorców. Punkt Informacyjny Europe Direct - Kraków jest częścią sieci Komisji Europejskiej. Europe Direct - Kraków zaprasza także do uczestnictwa w konferencjach, szkoleniach, lekcjach europejskich oraz do udziału w konkursach, co roku w dniu 9 maja zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Europy.Aktualności

2016-06-08
Bruksela dla NGO
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza osoby zarządzające, pracowników i członków organizacji pozarządowych do udziału w wyjeździe studyjnym do Brukseli, w dniach 3-5 października 2016 r. Tematem wizyty i spotkań w unijnych instytucjach będą programy Unii Europejskiej wpierające działalność NGO zajmujących się tematyką europejską, w tym kwestiami związanymi z obywatelstwem UE. Termin zgłoszeń: 1 lipiec 2016 r.

2016-04-20
Cyfrowa Europa
- Rewolucja przemysłowa naszych czasów ma charakter cyfrowy – przypomina wiceprzewodniczący KE Andrus Ansip.W ramach swojej strategii tworzenia jednolitego rynku cyfrowego Komisja przedstawiła propozycję, która pomoże europejskim przedsiębiorcom, małym i średnim firmom, naukowcom i administracji publicznej jak najlepiej wykorzystać nowe technologie.

2016-04-15
UE – lider w pomocy
Unia Europejska i jej państwa członkowskie utrzymały w 2015 r. pozycję czołowego darczyńcy na świecie – wynika z najnowszych danych. – Byliśmy w stanie zwiększyć pomoc rozwojową dla krajów rozwijających się pomimo bezprecedensowego kryzysu migracyjnego – podkreśla komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica.

2015-01-27
Kamerun: nowe życie
Nocą 21 sierpnia 1986 r. w górskim regionie w północno-zachodnim Kamerunie nagły wybuch w jeziorze Nyos położonym w paśmie wulkanicznym uwolnił w powietrze ponad kilometr sześcienny dwutlenku węgla. Rozprzestrzenianie się toksycznego gazu w sąsiadujących dolinach spowodowało śmierć ponad 1700 osób. Oto, jak pomoc z Unii Europejskiej pozwoliła mieszkańcom odzyskać nadzieję...

2015-01-23
ERR: historia Gula Rehmana
– Cieszę się, że wróciłem na dobrą drogę. Mogę oddychać... Czuję się wolny – mówi 22-letni Gul Rehman, Pakistańczyk, który cztery lata zmuszany był do walki „ku chwale islamu”. Teraz jest powszechnie szanowanym ambasadorem Pokoju, również dzięki pomocy Unii Europejskiej. Historię Rehmana prezentujemy w ramach Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju.

2015-01-14
Rok dla rozwoju
Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość – to hasło Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015. Jego oficjalnej inauguracji dokonał przewodniczący Komisji Europejskiej podczas oficjalnej ceremonii w Rydze. - Europa może odegrać właściwą rolę na świecie, jeśli wszyscy Europejczycy zrozumieją, jakie korzyści daje współpraca na rzecz rozwoju obu stronom: zarówno beneficjentom, jak i obywatelom UE – powiedział Jean-Claude Juncker.

2015-01-07
UE na rzecz rozwoju
Rok 2015 to Europejski Rok na Rzecz Rozwoju. To doskonała okazja, by zapoznać się z różnymi aspektami unijnej współpracy rozwojowej. W tym roku przypada podsumowanie realizacji Milenijnych Celów Rozwoju przyjętych przez społeczność międzynarodową w 2000 r. na rzecz eliminowania ubóstwa i zapewnienia globalnej równowagi gospodarczej i politycznej. W 2015 roku, społeczność międzynarodowa powinna zdecydować o przyszłych ramach rozwoju, które zastąpią Milenijne Cele Rozwoju.

2014-09-19
Małopolska Noc Naukowców na Politechnice Krakowskiej
Już 26 września na wszystkich miłośników nauki czekają nocne pokazy, warsztaty, prezentacje, wykłady i inne atrakcje. I tym razem organizatorzy Małopolskiej Nocy Naukowców przygotowali atrakcyjny program odkrywający drzwi do fascynującego świata nauki.

2014-09-16
Co dalej z Europą 2020?
Strategia „Europa 2020” – kontynuacja czy reforma? W piątek 26 września zapraszamy na konferencję z udziałem wiceminister Grażyny Henclewskiej oraz dyrektora w Komisji Europejskiej Istvána Székely. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Gospodarki i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Spotkanie jest otwarte dla mediów.

2014-08-28
Prestiżowa nagroda dla Słupska
Jedna z najbardziej prestiżowych nagród trafi w tym roku do Słupska. 6 września 2014 r. odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Głównej Rady Europy. Słupsk jest dopiero czwartym polskim miastem, które otrzymało Nagrodę Europy. W całej 60-letniej historii nagrody, jej posiadaniem pochwalić się może zaledwie 71 europejskich miast. Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się w sobotę 6 września 2014 r. przed słupskim ratuszem na pl. Zwycięstwa. Jednak impreza związana z otrzymaniem Nagrody rozpocznie się już dzień wcześniej w piątek, 5 września. Na miejscu będzie działać stoisko Punktu Informacji Europejskiej Europe - Direct.

2014-08-22
"EuroLato2014": dziewiąty weekend
Zbliża się 9. weekend akcji "EuroLato2014". Tym razem europejski namiot, towarzyszący trasie koncertowej "Lata z Radiem" Programu 1 Polskiego Radia, odwiedzi Nowe Miasto Lubawskie (23 sierpnia) i Ostrołękę (24 sierpnia). Na wszystkich odwiedzających czeka moc atrakcji, zabaw i konkursów z nagrodami, które pozwolą miło spędzić czas i dowiedzieć się więcej o działaniach UE. Główny temat? Bilans 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Osoby odwiedzające nasze stoisko pytają najczęściej o unijne fundusze, możliwość podejmowania pracy i studiowania w innych krajach UE.

2014-08-19
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
19 sierpnia każdego roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej dla uczczenia pamięci ofiar ataku na główną placówkę ONZ w Bagdadzie (Irak) w 2003 r. W ataku tym zginęły 22 osoby, w tym specjalny przedstawiciel ONZ w Iraku, Sérgio Vieira de Mello. Unia Europejska – Komisja i państwa członkowskie – jest największym donatorem pomocy humanitarnej na świecie. Działalność Unii Europejskiej w tym zakresie cieszy się powszechnym poparciem obywateli Unii: według najnowszego badania Eurobarometru 9 na 10 z nich uważa za istotne, aby UE finansowała pomoc humanitarną.

2014-06-17
Gala Młodych Liderek
- Jako szefowa efektywnie deleguję obowiązki swoim pracownikom (…). Nawiązuję kontakty z kobietami z innych państw, troszczącymi się o godność i wolność ludzką – to fragment pracy Agaty Ordon, która wygrała w tegoroczną edycję konkursu "Jestem szefową".To inicjatywa Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, realizowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

2014-06-02
Szukamy liderów innowacji
Jesteś ambitnym właścicielem innowacyjnego małego lub średniej wielkości przedsiębiorstwa z globalnymi ambicjami? Szukasz zasobów biznesowych i mentora, a dodatkowe środki byłyby przydatne? W ramach programu Horyzont 2020, Komisja Europejska wybiera obiecujące przedsiębiorstwa z sektora MŚP, którym oferuje wsparcie. Twoja firma może otrzymać do 3 mln EUR dofinansowania, wsparcie biznesowe i programy mentorskie.

2014-05-28
Eurosceptycy w Europie
Eurosceptycyzm w Polsce i w Europie – to tytuł czwartej już ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej w ramach rocznego cyklu seminariów, poświęconych 10. rocznicy członkostwa Polski w UE. Tym razem zapraszamy w piątek 30 maja na Uniwersytet Jagielloński. Organizatorem wydarzenia jest tamtejszy Instytut Europeistyki, we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce (PKE). Dzień wcześniej, na specjalnym spotkaniu z przedstawicielem KE, będziecie mogli dowiedzieć się, jak rozpocząć karierę w instytucjach Unii Europejskiej.

2014-05-22
#dumnizwyboru
#dumnizwyboru – to kampania społecznościowa Komisji Europejskiej w Polsce, która rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia, a kończy w tym tygodniu. Nie ujawnialiśmy jest jej cel ani kto ją prowadzi. Znani blogerzy i vlogerzy zachęcali swoich fanów, aby dzielili się z innymi tym, z czego są dumni: nowym domem z ładnym widokiem, wycieczką dookoła świata, zaręczynami, zdanym egzaminem czy przygarnięciem czworonoga. Setki osób opublikowały swoje wpisy, wygrywając przy okazji zaprojektowane specjalnie dla nich koszulki. Pokazali ile zależy od jednej decyzji, wyboru. Teraz już możemy ujawnić: w niedzielę, 25 maja warto wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, abyśmy później mogli powiedzieć, że jesteśmy #dumnizwyboru.

2014-05-16
Dzień Europy 2014


2014-04-28
Dzień Europy 2014
Gra miejska miastoEuropa, koncert Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, hymn UE z wieży Mariackiej oraz gra symulacyjna "Chłopska Szkoła Biznesu" to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na Was podczas Dnia Europy, 9 maja na Małym Rynku w Krakowie. Zapraszamy !

2014-04-25
10 lat Polski w UE
1 maja przypada 10. rocznica historycznego poszerzenia Unii Europejskiej o Polskę i 9 innych krajów. Z tej okazji zarówno my, jak i Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct, a także nasi partnerzy w całym kraju, organizują wiele wydarzeń, spotkań, konferencji, konkursów, itp. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze z nich. Strona jest na bieżąco aktualizowana. Najważniejsze wydarzenia można śledzić na żywo, używając #10latPolskaUE.

2014-04-17
18 kwietnia 2014 Biuro Europe Direct - Kraków nieczynne.
Informujemy, że 18 kwietnia 2014 biuro Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Kraków będzie nieczynne. Zapraszamy do kontaktu mailowego.

2014-04-04
PE za zniesieniem roamingu
Parlament Europejski przegłosował całkowite zniesienie opłat roamingowych wewnątrz UE. To część szerszego pakietu zmian zaproponowanych przez Komisję Europejską, które ujednolicą rynek usług telekomunikacyjnych w Unii. W myśl nowych regulacji, dostawcy internetowi nie będą już mogli blokować i spowalniać wybranych usług. Zakazane będzie też blokowanie treści w internecie, a zezwolenia dla operatorów będą przyznawane w sposób skoordynowany na terenie całej Unii. Zmiany mają wejść w życie w połowie grudnia przyszłego roku.

2014-04-02
Konkurs - „Jakie znaczenie ma dla Ciebie rozszerzenie UE?”
Komisja Europejska ogłosiła konkurs pt. „Jakie znaczenie ma dla Ciebie rozszerzenie UE?”, skierowany do młodych ludzi, w UE, jak również w krajach objętych procesem rozszerzenia. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w postaci dwudniowej wizyty w Brukseli i e-czytnika.

2014-03-31
Erasmus+ inauguracja!
Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski oraz Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej Jan Truszczyński to specjalni goście konferencji inauguracyjnej programu "Erasmus+". Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 14.30 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Ważnym punktem będzie debata "Odpowiedzi na wyzwania programu Erasmus+ w Europie i w Polsce" z udziałem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Minister Edukacji Narodowej, prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Andrzeja Biernata, Ministra Sportu i Turystyki. Ostatnie wolne miejsca! Zapraszamy do udziału!

2014-03-07
"Mierząc ponad horyzont" - VI konferencja z cyklu Kobiety w nauce i biznesie
Jak być liderem w swojej dziedzinie, o technologiach, które zasłużyły na medal, a także o wsparciu oferowanym przez nowy program - Horyzont 2020 będziemy mówić na szóstej konferencji z cyklu "Kobiety w nauce i biznesie". Gościem specjalnym będzie Prof. dr hab. Agnieszka Zalewska - przewodnicząca Rady CERN, która opowie o swoim przepisie na sukces.

2014-03-07
Informatyka jest kobietą!
Nowe technologie to zbyt ważna sprawa, żeby zostawić ją mężczyznom! – mówi wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes inaugurując kampanię „Every Girl Digital”. Jej celem jest zachęcenie kobiet do kariery w branży informatycznej. Do podejmowania takich decyzji mają przekonywać m.in. historie sukcesów, jakie w cyfrowym świecie odnoszą panie. Ty też możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami – wystarczy przygotować krótki film i umieścić go na profilu na portalu społecznościowym!

2014-03-06
Polska mało innowacyjna
Polska znalazła się w ostatniej czwórce najmniej innowacyjnych krajów członkowskich UE – wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. W czołówce innowatorów są Szwedzi, Duńczycy i Niemcy – tam nakłady na badania, które potem unowocześniają gospodarkę, są najwyższe. - Musimy pomóc Europie przekuwać genialne pomysły w zyskowne przedsięwzięcia, które są podstawą wzrostu zatrudnienia – mówi komisarz Johannes Hahn.

2014-03-03
Nierówne płace
Kobiety w Europie wciąż pracują „za darmo” przez 59 dni w roku – wynika z najnowszych danych opublikowanych dziś przez Komisję Europejską. Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć w ostatnich latach niewiele się zmieniło i nadal utrzymuje się na poziomie 16,4 proc. (w Polsce wskaźnik ten jest jednym z najniższych w UE i wynosi 6,4 proc.). Już drugi rok z rzędu Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń przypada więc na 28 lutego.

2014-02-17
Ludzka twarz EFS – do kwietnia
Do 30 kwietnia 2014 r. przedłużono nabór prac w VII edycji konkursu dla dziennikarzy „Ludzka twarz Europejskiego Funduszu Społecznego”. Reportaże będą oceniane w trzech kategoriach: Pióro, Mikrofon i Ekran. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, zostaną również zaproszeni do udziału w wizycie studyjnej do Brukseli. Organizatorem konkursu jest Departament Wdrażania EFS w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z Przedstawicielstwem KE w Polsce.

2014-02-17
18 - 21 lutego Biuro Europe Direct - Kraków nieczynne.
Informujemy, że w dniach od 18 do 21 lutego 2014 biuro Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Kraków będzie nieczynne. Zapraszamy do kontaktu mailowego, w pilnych sprawach prosimy o kontakt z numerem telefonu 661 612 629.

2014-02-03
Owoce i mleko razem w szkole
„Odżywiaj się zdrowo - czuj się dobrze” to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca działające już programy „Owoce w szkole” i „Mleko w szkole”. Celem jest wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych u młodych Europejczyków. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, około jedna trzecia dzieci w wieku od 6 do 9 lat w krajach UE cierpi na nadwagę lub otyłość.

2014-01-30
Bez prawa głosu
- Prawo do głosowania jest jednym z podstawowych politycznych praw obywatelskich – przypomina wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding. Tymczasem w pięciu krajach UE obywatele, którzy wyprowadzili się do innego państwa Unii, mogą stracić prawo do udziału w wyborach w swojej ojczyźnie. Dlatego Komisja Europejska przygotowała wytyczne, które pomogą zmienić sytuację tych obywateli, którzy zostali skreśleni z list wyborców w swoich krajach pochodzenia.

2014-01-29
Z uczelni do pracy
Europejskie uniwersytety i wyższe szkoły zawodowe powinny jeszcze bardziej dostosować swoje oferty do realiów rynku pracy – wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego jakości w szkolnictwie wyższym. - Naszym celem jest podnoszenie standardów w taki sposób, aby promować różnorodność i szanse na zatrudnienie, a nie jednakowość – mówi komisarz Androulla Vassiliou.

2014-01-24
EuroFerie 2014 na start!
Rusza nowa edycja EuroFerii – akcji edukacyjno-informacyjnej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce! Zaczynamy w najbliższy piątek 24 stycznia w Szklarskiej Porębie. Nasz sferyczny namiot stanie na Skwerze Radiowej Trójki - będzie można nas odwiedzać do niedzieli, od 10.00 do 16.00. Przygotowaliśmy quizy dla małych i dużych, konsole z grami, stanowisko informacyjne, strefę odpoczynku, a także gorącą kawę, herbatę i czekoladę. Jeśli nie możesz być z nami w Szklarskiej, odwiedź nas w Zakopanem (7-9 lutego) i Szczawniku (21-23 lutego).

2014-01-24
Nowy rok - nowe prawa
Wśród ważniejszych wchodzących w 2014 r. w życie praw, znajdą się gwarancje ochrony konsumentów, praw autorskich oraz środowiska naturalnego. Polepszy się sytuacja pacjentów, a w celu poprawy jakości życia wszystkich obywateli, UE w planie ma wprowadzenie nowych regulacji ws. wykorzystywania rtęci oraz ograniczenia marnotrawstwa energii elektrycznej. W drodze są także propozycje prawne tworzące zręby unii bankowej oraz usprawniające mobilność pracowników.

2014-01-17
Ludzka twarz EFS – do kwietnia
Do 30 kwietnia 2014 r. przedłużono nabór prac w VII edycji konkursu dla dziennikarzy „Ludzka twarz Europejskiego Funduszu Społecznego”. Reportaże będą oceniane w trzech kategoriach: Pióro, Mikrofon i Ekran. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, zostaną również zaproszeni do udziału w wizycie studyjnej do Brukseli. Organizatorem konkursu jest Departament Wdrażania EFS w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Przedstawicielstwem KE w Polsce.

2014-01-16
Polska dekada w UE
W tym roku przypada dziesięciolecie członkostwa Polski w UE. Z tej okazji polskie uczelnie zajmujące się problematyką integracji organizują serię 10 seminariów. Wykłady odbędą się w różnych miastach Polski w ciągu całego roku. Na pierwszy pt. „Bilans polskiego członkostwa w Unii Europejskiej” zapraszamy już w poniedziałek 20 stycznia. Patronat nad wydarzeniem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

2014-01-13
Europa to Twój dom
Do 31 stycznia można wziąć udział w ankiecie na temat społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej. Na podstawie wyników konsultacji Komisja Europejska chce ocenić dotychczasowe działania angażujące obywateli w sprawy UE. Jak pokazują najnowsze badania, obywatele Unii nie czują związku z instytucjami UE, nie są też przekonani, że mogą mieć wpływ na wspólnotowe decyzje.

2013-12-23
Europa optymistyczna
Europejczycy z nadzieją patrzą w przyszłość – ponad połowa respondentów najnowszego Eurobarometru uważa, że sytuacja gospodarcza poprawia się. Rośnie też odsetek osób, które pozytywnie ocenia unijne działania związane z wyjściem z kryzysu. Największe obawy wciąż wzbudza bezrobocie. W badaniu Eurobarometru uczestniczyło pond 32 tys. osób z 28 państw UE i 5 krajów kandydujących.

2013-12-19
Najaktywniejsi Uczestnicy 7. Programu Ramowego z województwa małopolskiego i podkarpackiego
17 grudnia podczas VII konferencji Nauka dla Biznesu „Horyzont Gwiazd” poznaliśmy „Najaktywniejszych Uczestników 7. Programu Ramowego” z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Wydarzenie stanowiło swoiste podsumowanie 7. PR.

2013-12-11
"Horyzont gwiazd" - VII Konferencja z cyklu Nauka dla Biznesu
Już w połowie grudnia, Komisja Europejska planuje ogłosić konkursy w nowym Programie Ramowym „Horyzont 2020”. Zanim to nastąpi, warto podsumować zbliżający się ku końcowi 7. Program Ramowy. W związku z tym, Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska przygotowało dla Państwa trzy wydarzenia:

2013-12-11
Startuje Horyzont 2020
Pora zabrać się do pracy. Finansowanie w ramach programu Horyzont 2020 ma kluczowe znaczenie dla przyszłości badań i innowacji w Europie – powiedziała komisarz Máire Geoghegan-Quinn ogłaszając pierwsze zaproszenia do składania wniosków. Łączny budżet Horyzontu 2020 wyniesie 80 miliardów euro w ciągu siedmiu lat. To największy program badań i innowacji w historii Unii Europejskiej.

2013-12-10
Równa praca, niższa płaca
Ponad 15 proc. – średnio o tyle więcej za godzinę zarabiają w Europie mężczyźni. Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć jest wciąż problemem w wielu krajach Europejskich. Tymczasem w UE ponad pół wieku obowiązuje zasada gwarantująca równość wynagrodzenia za taką samą pracę. Według najnowszych danych, Polska należy do tych krajów członkowskich, gdzie dysproporcje są najmniejsze.

2013-12-09
Innowacje na Horyzoncie
Jak składać wnioski o granty? Gdzie znaleźć informacje o opublikowanych konkursach? To niektóre zagadnienia, które zostaną omówione podczas III Dnia Informacyjnego na temat Horyzontu 2020 – nowego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Zapraszamy w środę 11 grudnia. Rejestracja uczestników jest otwarta do poniedziałku 9 grudnia.

2013-12-04
Matematyka do poprawki
Polscy piętnastolatkowie coraz lepiej wypadają w testach PISA, badających kompetencje w matematyce, czytaniu i naukach ścisłych – wynika z najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W całej UE młodzi ludzie mają jednak kłopoty z zadaniami matematycznymi. Te wyniki niech będą przypomnieniem, że inwestowanie w wysokiej jakości edukację ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości Europy – mówi komisarz Androulla Vassiliou.

2013-11-27
Inwestycje w czyste środowisko
Komisja Europejska zatwierdziła inwestycje w trzy projekty z zakresu gospodarki odpadami stałymi w miastach: Konin (woj. wielkopolskie), Kielce (woj. świętokrzyskie) i Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie). Łączna kwota dofinansowania wynosi 113,9 milionów euro pochodzących z Funduszu Spójności. Dzięki inwestycjom znacznie poprawi stan środowiska, dodatkowo stworzonych zostanie ponad 170 miejsc pracy.

2013-11-21
Rysa na szklanym suficie
To historyczna chwila dla równości kobiet i mężczyzn w Europie – mówi wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding. Parlament Europejski właśnie poparł wniosek legislacyjny Komisji Europejskiej w sprawie udziału kobiet w zarządach spółek. Ostatnie dane potwierdzają, że dzięki inicjatywom KE w ostatnich trzech latach udział kobiet w zarządach w całej UE systematycznie rośnie.

2013-11-20
Erasmus+ dla każdego!
Ponad 4 miliony osób – taką grupę ma objąć nowy unijny program Erasmus+, którego celem jest podnoszenie umiejętności i zwiększanie szans na zatrudnienie. Stanowi on połączenie wszystkich istniejących programów unijnych w obszarze kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Erasmus+ właśnie został przyjęty przez Parlament Europejski. Jego budżet na lata 2014-2020 wyniesie prawie 15 mld euro.

2013-11-18
Europejski semestr 2014
Największy wyzwaniem dla europejskiej gospodarki jest obecnie podtrzymanie ożywienia gospodarczego - to najważniejsze przesłanie wynikające z tegorocznej analizy wzrostu gospodarczego. Jej przyjęcie przez Komisję Europejską to jednocześnie początek czwartego europejskiego semestru kształtowania polityki gospodarczej w środowisku, w którym ponownie odnotowuje się wzrost, a państwa członkowskie stopniowo korygują zakłócenia równowagi powstałe przed kryzysem.

2013-11-08
Badania na Horyzoncie 2020
Polska jest w znakomitej sytuacji, by skorzystać z szansy, jaką daje program Horyzont 2020. To kraj wielu wspaniałych naukowców i wynalazców – mówiła w Warszawie Máire Geoghegan-Quinn. Komisarz zainaugurowała w Polsce największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań naukowych. Do końca dekady na ten cel z unijnego budżetu zostanie przeznaczonych ponad 70 mld euro.

2013-11-05
Cienkie, ale niszczą środowisko
Jest ich co najmniej 8 miliardów rocznie i trafiają do kosza – mowa o cienkich plastikowych torbach, w które pakowane są zakupy w europejskich sklepach. Jednak wygoda dla klientów kłóci się z ochroną środowiska, dla którego plastik jest trudnym do neutralizacji odpadem. Dlatego Komisja Europejska przyjęła wniosek, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia używania lekkich plastikowych toreb na zakupy.

2013-11-05
Warsztaty przedsiębiorczości - Chłopska Szkoła Biznesu
Zapraszamy na warsztaty przedsiębiorczości przeprowadzone z wykorzystaniem gry planszowej - Chłopska Szkoła Biznesu. Negocjacje handlowe, planowanie działań, szacowanie kosztów i przychodów to tylko niektóre umiejętności jakich można się nauczyć podczas gry w Chłopską Szkołę Biznesu.

2013-10-31
PE: zaufanie i (nie)wiedza
Siedmiu na 10 Polaków nie zna nazwiska nawet jednego europosła, większość nie wie jak wybiera się Parlament Europejski – to wynik najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych. Raport, który powstał dzięki wsparciu Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wskazuje na olbrzymie dysproporcje pomiędzy wciąż wysokim zaufaniem Polaków od UE, a niewielką wiedzą na temat jej najważniejszych instytucji.

2013-10-25
„Dworek Polski” wśród najlepszych
Projekt mieszkaniowy „Dworek Polski” znalazł się w trójce finalistów konkursu Unii Europejskiej „Świat, jaki lubisz”. Firma z podwarszawskiego Zalesia Górnego wygrała już etap krajowy rywalizacji, teraz została wybrana spośród 10 najwyżej ocenionych europejskich projektów. Główny ogólnoeuropejski zwycięzca konkursu, wskazany przez komisję przyznającą nagrody Sustainia, zostanie ogłoszony 7 listopada br w Kopenhadze podczas uroczystej gali.

2013-10-10
Malala Yousafzai - laureatka nagrody Sacharowa 2013
Pakistańska aktywistka na rzecz edukacji dziewcząt Malala Yousafzai została laureatką nagrody Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli w roku 2013, zgodnie z dzisiejszą decyzją Konferencji Przewodniczących PE (Przewodniczący PE oraz liderzy grup politycznych). Zostanie ona zaproszona do odebrania nagrody, podczas ceremonii wręczania nagród, w Strasburgu, 20 listopada.

2013-10-09
Adwokat dla każdego
Zapewnienie prawa dostępu do adwokata od pierwszego etapu przesłuchania – to jedna z gwarancji zawartych dyrektywie przyjętej właśnie przez Parlament Europejski. Jej celem jest zagwarantowanie rzetelnego procesu sądowego obywatelom w całej UE, zarówno w ich własnym kraju, jak i za granicą. - Dotrzymujemy obietnicy, zgodnie z którą mieliśmy zwiększyć prawa obywateli w każdym miejscu w Europie – mówi wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding.

2013-10-08
Spotkanie Prezydentów w Krakowie
Wczoraj (7 października) w krakowskim Magistracie Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Głównym tematem rozmowy była perspektywa podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

2013-10-07
DNI OTWARTE: kurs na 2020
Kierunek: wzrost gospodarczy – to jedno z przesłań tegorocznych DNI OTWARTYCH czyli Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, które już po raz jedenasty odbędą się od 7 do 10 października. Bruksela będzie gościć w tych dniach ponad 5,5 tys. przedstawicieli władz regionalnych i miejskich z Europy. Tematem debaty będzie m.in. tworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększenie konkurencyjności za pomocą nowych inwestycji w ramach polityki regionalnej UE.

2013-10-07
Cyfrowa nierównowaga płci
W europejskim sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) pracuje zbyt mało kobiet – wynika z najnowszego badania KE. Tymczasem równowaga płci mogłaby przynieść gospodarce nawet 9 mld euro rocznie. Kobiety zatrudnione w ICT zarabiają prawie 9 proc. więcej niż w innych sektorach, mają większe możliwości elastycznego kształtowania czasu pracy, rzadziej są zagrożone bezrobociem.

2013-10-07
Konkurs "Migranci w Europie"
Za 2 dni, października 2013 r. dobiegnie końca głosowanie na najlepszy projekt w konkursie multimedialnym „Migranci w Europie” organizowanym przez Komisję Europejską. W konkursie brali udział młodzi ludzie z całej Unii Europejskiej, tworząc plakaty, filmy lub zdjęcia przedstawiające ich spojrzenie na migrację w Europie.

2013-09-30
660 mln dla naukowców
Badanie możliwości istnienia życia na Marsie, tworzenie wirusa mogącego zwalczyć komórki rakowe lub wykorzystywanie osiągnięć fotoniki w celu przywracania wzroku pacjentom z zaćmą. To tylko niektóre z projektów badawczych realizowanych przez 284 naukowców, którzy otrzymają łącznie 660 mln euro wsparcia z tegorocznych funduszy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).

2013-09-27
Trochę kultury! Pod Wawelem
Europejski Dzień Języków po raz kolejny w Krakowie. Już w sobotę 28 września weź udział w językowej grze miejskiej i zdecyduj, czy gwiazdki na fladze Unii Europejskiej zostaną zastąpione obwarzankami, a może oscypkami. „Trochę kultury!” to plenerowa zabawa dla 4-5-osobowych drużyn w każdym wieku.

2013-09-25
Naukowy wspólny rynek
Europejska Przestrzeń Badawczą to jednolity rynku w zakresie badań naukowych. Jego tworzenie ma zakończyć się w 2014 r. Najnowsze sprawozdanie KE wskazuje na istniejące trudności - krajowe programy badawcze nadal działają według różnych zasad, zbyt mało naukowców pracuje w przemyśle, w niektórych krajach UE wydatki publiczne na badania i rozwój – zamiast rosnąć – maleją.

2013-09-24
Europejski Dzień Języków 2013
Europejski Dzień Języków to święto wielojęzycznej Europy. Wśród wielu miast naszego kontynentu, które celebrują różnorodność kulturową, znalazł się także Wrocław. W tym roku, dla ciekawych świata, przygotowaliśmy jeszcze więcej atrakcji. W dniach 20–27 września w stolicy Dolnego Śląska na wszystkich chętnych czekają liczne gry, zabawy, warsztaty, wystawy, spektakle, panele dyskusyjne i wiele, wiele więcej.

2013-09-20
Forum o rynku i kobietach
Doświadczenia i wyzwania w handlu elektronicznym oraz kreatywność przedsiębiorczych kobiet w świecie cyfrowym będą głównymi tematami trzeciej edycji Krajowego Forum Jednolitego Rynku. Konferencja odbędzie się 18 października 2013 r. w Krakowie, a jej organizatorami jest Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Komisją Europejską. Gościem honorowym Forum będzie komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier. Uczestnictwo w Forum jest bezpłatne. Chętnych zapraszamy do internetowej rejestracji.

2013-09-18
Hahn: inwestujemy w przyszłość
Ponad 108 milionów euro z unijnego budżetu na trzy innowacyjne projekty, które w sumie stworzą przynajmniej 700 miejsc pracy – to efekt decyzji komisarza ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna dotyczące Polski. Podczas wizyty w Warszawie poinformował on o zatwierdzeniu współfinansowania przez UE budowy laboratoriów badawczych i działów badawczo-rozwojowych na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Świętokrzyskim.

2013-09-17
Małopolska Noc Naukowców 2013
Już 27 września 2013 odbędzie się siódma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Jak co roku, Europe Direct Kraków zaprasza na spotkanie z nauką i naukowcami Politechniki Krakowskiej.

2013-09-16
Innowacyjny wyścig
Polska znalazła się dopiero w trzeciej dziesiątce państw UE pod względem poziomu innowacyjności. To wskaźnik, który mierzy stopień, w jakim pomysły opracowane w innowacyjnych sektorach trafiają na rynek. - Aby odgrywać wiodącą rolę w gospodarce światowej, UE musi przekuwać więcej dobrych pomysłów na udane wyroby i usługi – podkreśla komisarz Máire Geoghegan-Quinn.

2013-09-03
Nakręć się na wybory!
Dlaczego wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne i warto w nich uczestniczyć? Jak zachęcić Polaków do głosowania? Przedstawicielstwo KE w Polsce zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „Nakręć się na wybory!” Przygotujcie krótki film, który przekona niezdecydowanych do oddania swojego głosu w eurowyborach 2014. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody – smartfony i tablety! Prace można nadsyłać do 30 listopada br.

2013-09-02
Pytania do Barroso
11 września szef KE José Manuel Barroso wygłosi doroczne przemówienie o stanie UE (State of the Union Address), a dzień później w programie "na żywo" w telewizji EuroNews odpowie na pytania obywateli Unii Europejskiej. Można je zadawać już teraz, korzystając koniecznie z #askBarroso. Pytania, w formie tekstu lub krótkiego nagrania można zamieszczać na naszym profilu na Facebooku lub Google +. Zachęcamy!

2013-08-30
Kulturalny wrzesień
etki imprez kulturalnych, festynów i wystaw w 50 różnych krajach oraz miliony zwiedzających – tak mają wyglądać tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. To wspólna inicjatywa KE i Rady Europy, której celem jest ocalenie od zapomnienia zabytków i miejsc pamięci ważnych dla europejskiej historii. Tylko w Polsce zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń pod wspólnym hasłem „Nie od razu Polskę zbudowno”. Inauguracja – 7 września w Opactwie Cysterskim w Wąchocku.

2013-08-22
Dziennikarze piszą o zdrowiu
Trwa kolejna edycja konkursu dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia. Do udziału zapraszamy autorów z całej UE! Zwycięzcy otrzymają wysokie nagrody pieniężne – do 6,5 tys. euro. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2013 r. Konkurs „Zdrowie UE” przebiega dwuetapowo – najpierw wyłaniani będą laureaci krajowi, potem europejscy.

2013-08-20
e-SENS ułatwia życie
Rejestracja on-line firmy w innym kraju UE, zdalny dostęp do dokumentacji medycznej – już niebawem tak może wyglądać europejski standard usług publicznych. Komisja Europejska przeznaczy ponad 13 mln euro na projekt e-SENS, który ma połączyć krajowe usługi cyfrowe dla obywateli odwiedzających inne państwo członkowskie.

2013-08-13
Odpowiedzi po dialogu
Dialog obywatelski o przyszłości UE już za nami, czas na podsumowanie pytań, które padły podczas procesu rejestracji, pytań, które zbierali od obywateli konsultanci Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct, tych, które nagrywaliśmy przed debatą, oraz pytań, które padły podczas samej debaty w mediach społecznościowych, na które nie zdążyli odpowiedzieć Jose Barroso, Viviane Reding i Róża Thun. Odpowiedzi są na bieżąco aktualizowane.

2013-08-12
Umowa Partnerstwa
Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjnym Umowa Partnerstwa – Założenia Funduszy Europejskich na Lata 2014 - 2020. Celem spotkania jest zaprezentowanie projektu Umowy Partnerstwa oraz wskazanie ogólnych informacji na temat stanu zaawansowania prac nad przyszłą perspektywą finansową oraz już ustalonych zasad, które będą obowiązywać od roku 2014. Spotkanie odbędzie się 21 sierpnia 2013 roku w godzinach 14.00-15.30 w siedzibie Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy ul. Kruczej 38/42 w Warszawie.

2013-07-23
Kuna wygrała konkurs
Uwaga! Ogłaszamy zwyciezców naszego konkursu na najlepsze powitanie Chorwacji w Unii Europejskiej. Kuna na Euro, (1 miejsce), Chlebem i solą (2 miejsce), Łelkam tu Juropijen Junion! (3 miejsce), Beatboxowy chleb dla Chorwacji (4 miejsce), Hello! (5 miejsce), Witaj Chorwacjo! (6 miejsce). Razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP zachęcaliśmy do nakręcenia kilkusekundowych filmików, które w zabawny sposób przywitają Chorwację w UE. Zapraszamy do obejrzenia najlepszych filmików!

2013-07-23
Większa dawka optymizmu
Zgodnie z najnowszymi, opublikowanymi właśnie wynikami badania Eurobarometru sześciu na dziesięciu obywateli UE czuje się Europejczykami i chce wiedzieć więcej o przysługujących im prawach, lecz mniej niż połowa respondentów (46 proc.) te prawa zna. Z badania wynika również, że Europejczycy uważają prawa przysługujące im jako obywatelom UE za najbardziej pozytywny skutek działalności UE — prawie sześciu na dziesięciu wskazuje swobodny przepływ osób, towarów i usług jako największe osiągnięcie UE.

2013-07-19
Powstanie Prokuratura Europejska
Gdy chodzi o pieniądze podatników, liczy się każde euro – mówi wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding zapowiadając utworzenie Prokuratury Europejskiej. Jej zadaniem będzie skuteczniejsze ściganie przestępstw godzących w unijny budżet. Prokuratorzy europejscy m.in. będą mogli wnosić sprawy do sądów państw członkowskich. Prokuratura Europejska ma rozpocząć działanie od 1 stycznia 2015 r.

2013-07-16
Unia, USA i wolny handel
Czy porozumienie handlowe UE-USA zniszczy europejski przemysł filmowy? Czy na półkach sklepowych w krajach Unii pojawi się genetycznie modyfikowana żywność? Czy będzie powtórka z ACTA? To niektóre pytania pojawiające się przy okazji negocjowanego właśnie transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji. Już teraz wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z umową.

2013-07-12
O Europie trzeba rozmawiać
Debata w Polsce miała wyjątkowy smak – mówiła Viviane Reding podsumowując warszawski Dialog obywatelski o przyszłości UE. Wraz z posłanką do Parlamentu Europejskiego Różą Thun oraz ponad 300 obywatelami z całej Polski wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawiała o kryzysie, prawach obywateli i kształcie przyszłej Europy. Gościem specjalnym debaty był szef KE José Manuel Barroso. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!

2013-07-09
Dialog Obywatelski o przyszłości UE
Już 11 lipca o 14.30 Dialog Obywatelski o przyszłości UE. Spotkanie José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Viviane Reding, Wiceprzewodniczącej KE, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa oraz Róży Thun, Posłanki RP do Parlamentu Europejskiego z obywatelami UE. Tematy: kryzys, prawa obywateli i przyszłość Europy. Moderatorem debaty będzie red. Michał Adamczyk (TVP). Zachęcamy do oglądania "na żywo".

2013-07-05
Czy wiesz, co jesz?
Bezpieczeństwo żywności to temat seminarium, które w piątek 5 lipca organizuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Propozycje KE zaprezentuje Paweł Skublicki, ekspert Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów. Wśród prelegentów znajdą się również przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innych instytucji sektora rolno-przetwórczego w Polsce. Zachęcamy do oglądania debaty on-line!

2013-07-01
Chorwacja w UE
Chorwacja weszła już do Unii Europejskiej, a w sobotę do niej... wjechała. Chorwacki tramwaj przejechał ulicami Warszawy, w ramach akcji „Przystanek Chorwacja” - zorganizowanej przez Komisję Europejską w Polsce. Elementy chorwackie można było znaleźć nie tylko w tramwaju, ale też na przystankach na jego trasie, a przede wszystkim na przystanku początkowym i końcowym, czyli na pl. Narutowicza. Dziękujemy za wspólną podróż.

2013-06-28
Roaming chudnie
Znowu spadają opłaty roamingowe w Europie – od 1 lipca o jedną trzecią obniżone zostaną stawki za transmisję danych. Radyklanie poprawi się tez komfort europejskich turystów podróżujących do Chorwacji – teraz za SMS wysłany stamtąd do innego państwa Unii zapłacimy nawet 10 razy mniej. Wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes zapowiada, że roaming niebawem całkowicie zniknie z rachunków za połączenia komórkowe w UE.

2013-06-25
Chorwacja welcome to.eu
1 lipca Chorwacja staje się częścią Unii Europejskiej. Traktat akcesyjny podpisano w czasie, gdy Polska sprawowała prezydencję w Radzie UE. Z tej okazji Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce i Ministerstwo Spraw Zagranicznych organizują wyjątkową akcję pt. Chorwacja welcome to.eu. Zachęcamy Polaków do nakręcenia kilkusekundowych filmików za pomocą komórek, aparatów fotograficznych lub popularnych aplikacji mobilnych. Na autorów najlepszych powitań czekają atrakcyjne nagrody!

2013-06-24
Mądry Polak przed szkodą
"Mądry Polak przed szkodą czyli prawa i obowiązki turysty na wakacjach za granicą” - na to spotkanie 26 czerwca warto się wybrać, zwłaszcza przed urlopem. W pierwszej części spotkania głos zabierze Elżbieta Serdyńska, prawnik z ECK i opowie, jakie prawa i obowiązki konsumenta łączą się z wyjazdem na urlop za granicę (zakwaterowanie, wyżywienie, podróż, umowa z biurem podróży), później przedstawiciel Departamentu Konsularnego MSZ Aleksandra Krystek przedstawi szczegóły dotyczące pomocy konsularnej.

2013-06-17
eCall czyli szybsza pomoc
Od października 2015 r. wszystkie nowe auta osobowe i lekkie dostawcze sprzedawane w krajach UE będą obowiązkowo wyposażane w urządzenia eCall. Jest to automatyczny system wzywania pomocy w razie wypadków drogowych. Szacuje się, że eCall może skrócić czas reakcji służb ratowniczych nawet o połowę, ratując życie nawet 2500 osób rocznie.

2013-06-12
Dialog Obywatelski o przyszłości UE
Dialog Obywatelski o przyszłości UE – spotkanie José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Viviane Reding, Wiceprzewodniczącej KE, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa oraz Róży Thun, Posłanki do Parlamentu Europejskiego z obywatelami UE. Tematy: kryzys, prawa obywateli i przyszłość Europy. Impreza odbędzie się 11 lipca, o godz. 14.30, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Moderatorem debaty będzie red. Michał Adamczyk (TVP). W debacie weźmie udział około 250 osób.

2013-06-11
Innowacyjny Kraków
Poprawa innowacyjności oraz integracja środowiska naukowego i biznesowego to główne tematy konferencji "Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (KIC) jako centrum innowacyjności i przedsiębiorczości", która odbyła się 6 czerwca w Krakowie. Gościem honorowym spotkania była unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou.

2013-06-06
Łotwa gotowa na euro
1 stycznia 2014 r. Łotwa będzie mogła przejść z łata na euro – wynika ze sprawozdania przygotowanego przez Komisję Europejską. W ciągu ostatnich 3 lat władze w Rydze zdołały poradzić sobie z inflacją, nadmiernym deficytem oraz zdobyć zaufanie rynków. - Przewiduje się, że Łotwa będzie w bieżącym roku najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE – prognozuje komisarz Olli Rehn.

2013-06-03
Rekomendacje dla Polski
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza 3 czerwca do udziału w prezentacji oraz dyskusji na temat rekomendacji KE dla Polski (Country Specific Recommendations) w ramach semestru europejskiego. W spotkaniu będą uczestniczyć eksperci, przedstawiciele think-tanków, środowiska akademickiego oraz dziennikarze. Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrowanie się on-line do soboty 1 czerwca. Dyskusja będzie również transmitowana w internecie.

2013-05-28
Łatwiejszy kredyt dla nowoczesnych
Innowacyjne polskie firmy będą miały łatwiejszy dostęp do kredytów - Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Bank Pekao podpisały umowę w ramach Instrumentu Podziału Ryzyka. Jego zadaniem jest skłonienie banków do udzielania kredytu małym i średnim przedsiębiorstwom, którym brakuje środków na finansowanie inwestycji oraz kapitału na wspieranie działalności badawczo-rozwojowej.

2013-05-27
Pszczołom na ratunek
Aby chronić europejskie pszczoły KE wprowadza od 1 grudnia br. ograniczenia w stosowaniu niektórych pestycydów. Środki te zostały uznane za jeden z kilku czynników, które mogą powodować spadek liczby tych owadów. - Pszczołom zawdzięczamy ok. 80 proc. zapylania – odbywa się to metodą naturalną i nic nas nie kosztuje – przypomina komisarz Tonio Borg.

2013-05-24
jEsTeM aktywny!
Weź udział w ogólnopolskiej dyskusji o potrzebach i wyzwaniach polskiej młodzieży! Trwa rejestracja na Forum Młodzieży "jEsTeM aktywny!" organizowane w ramach szóstej edycji Europejskiego Tygodnia Młodzieży. To tylko jedno z wielu wydarzeń, na które zapraszamy od 26 maja do 2 czerwca. Europejski Tydzień Młodzieży to międzynarodowe przedsięwzięcie, podczas którego tysiące młodych ludzi w całej Europie publicznie prezentuje swoje poglądy na tematy ich dotyczące i mające wpływ na ich przyszłość.

2013-05-21
Partnerski szczyt w Krakowie
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, a jednocześnie Wysoka Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton oraz Komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa Štefan Füle, byli gośćmi krakowskiego szczytu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.

2013-05-15
Dzień Europy 2013
9 maja, już po raz piąty świętowaliśmy na Małym Rynku w Krakowie Dzień Europy.największa atrakcja tegorocznego Dnia Europy - wspólne malowanie wielkiego obrazu Europy pod hasłem „Pomalujmy Europę!”. Do dyspozycji uczestników była wielka mapa Europy, na której każdy chętny mógł namalować swoją część obrazu według własnych wyobrażeń o naszej wspólnej Europie.

2013-05-06
Świętuj z nami Dzień Europy !
9 maja 2013 będziemy świętować Dzień Europy na Małym Rynku w Krakowie. Nie może Ciebie zabraknąć. Zapraszamy !

2013-04-29
Kosmiczna wystawa
Już od 4 do 9 maja odwiedzi Warszawę i będzie można ją zwiedzać na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. Europejska Wystawa Kosmiczna jest poświęcona roli kosmicznych technologii w naszym codziennym życiu. Dzięki satelitom funkcjonuje ponad 30 tys. różnych aplikacji, które umożliwiają bardziej optymalny transport, zwiększanie wydajności rolnictwa i rybołówstwa, lepszą ochronę środowiska i poprawę bezpieczeństwa. Zapraszamy!

2013-04-18
"Restart" 19 kwietnia
Janusz Lewandowski - komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego - będzie specjalnym gościem ogólnopolskiej konferencji „RESTART. Jaka Europa się kończy a jaka zaczyna?”, organizowanej w ramach projektu KonferencjaCE.org. Zapraszamy 19 kwietnia do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66. Patronem wydarzenia jest Komisja Europejska w Polsce.

2013-04-15
Czas na naukę
Polska jest wśród tych krajów UE, gdzie szybko rośnie liczba absolwentów wyższych studiów, zaś odsetek osób kończących przedwcześnie naukę jest najmniejszy – wynika z danych Eurostatu dotyczących realizacji celów edukacyjnych strategii „Europa 2020”. - Działania zmierzające do poprawy europejskich systemów edukacji przynoszą pozytywne efekty – mówi Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

2013-04-10
Bezpieczniejsze Schengen
Ruszył system informacyjny Schengen drugiej generacji (SIS II). Ma on zwiększyć swobodę przemieszczania się w strefie Schengen oraz jej bezpieczeństwo. System ułatwia służbom odpowiedzialnym za kontrole graniczne, policji i funkcjonariuszom celnym wymianę danych o osobach podejrzanych o udział w poważnych przestępstwach. SIS II zawiera też wpisy dotyczące osób zaginionych, przede wszystkim dzieci.

2013-04-10
Administracja UE – fakty i mity
Czy pracownicy wspólnotowych instytucji są najbardziej uprzywilejowanymi urzędnikami w Unii Europejskiej? W związku z pojawiającymi się doniesieniami mediów, których autorzy emocjonują się niebotycznymi rzekomo zarobkami i przywilejami pracowników UE, Komisja Europejska w Polsce prezentuje najważniejsze fakty dotyczące unijnej administracji. Bezpośrednim impulsem do przygotowania tego zestawienia był artykuł opublikowany w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

2013-04-08
Za mało kobiet w nauce
Choć w Europie jest coraz więcej kobiet naukowców, to liczba pań na stanowiskach naukowo-badawczych wciąż pozostaje zbyt niska – to wnioski najnowszego sprawozdania „She Figures" opublikowanego przez Komisję Europejską. - Szklany sufit uniemożliwia dostęp do najwyższych stanowisk – uważa komisarz Máire Geoghegan-Quinn. Obecnie kobiety stanowią jedynie 33 proc. europejskich naukowców i 20 proc. profesorów zwyczajnych.

2013-03-26
Ranking innowacyjności
Na czele: Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia – to kraje osiągające wyniki znacznie powyżej średniej UE. Wśród innowacyjnych maruderów: Polska, Łotwa, Rumunia i Bułgaria, którym bardzo daleko nie tylko do liderów, ale nawet do unijnej średniej. Tak wygląda opublikowany właśnie unijny ranking innowacyjności z 2013 r. Siłami napędowymi wzrostu innowacji w UE są małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz komercjalizacja innowacji w połączeniu z doskonałymi systemami badań.

2013-03-22
Obywatelstwo, czyli co?
Co oznacza bycie obywatelem Europy? Jakie prawa unijne zdobyliśmy poprzez proces integracji europejskiej? Jak przyszli obywatele Europy postrzegają te prawa i jak mają zamiar z nich korzystać? Zapraszamy nauczycieli, uczniów i osoby starsze do zorganizowania 29 kwietnia, lub w pobliżu tej daty, dyskusji na temat przyszłości Europy. Okazją jest ogłoszony w 2013 roku Europejski Rok Obywateli. To druga edycja konkursu generation@schools.

2013-03-20
Europa dla Ciebie
500 punktów w Europie - tak wygląda nowa sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct. Viviane Reding, wiceprzewodnicząca KE oraz Othmar Karas, wiceprzewodniczący europarlamentu zainicjowali właśnie oficjalnie ich działalność, a okazją do tego było spotkanie przedstawicieli wszystkich punktów ED w Brukseli. Nowa sieć zapewni obywatelom większe możliwości uzyskania praktycznych informacji i porad w zakresie korzystania ze swoich praw w UE. Jeszcze w tym roku do sieci dołączy Chorwacja.

2013-03-12
Zwierzęta bez kosmetyków
Koniec z testowaniem kosmetyków na zwierzętach. 11 marca upływa ostatni termin, dotyczący stopniowego wycofywania w Europie takich testów, kosmetyków testowanych na zwierzętach nie wolno już wprowadzać na rynek UE. Komisja Europejska w przyjętym komunikacie wyjaśnia, w jaki sposób zamierza w dalszym ciągu wspierać badania naukowe i innowacje w tej dziedzinie oraz wspierać jednocześnie ochronę zwierząt na całym świecie. To ważny sygnał świadczący o znaczeniu, jakie Europa przywiązuje do tej kwestii – ocenia komisarz UE ds. zdrowia i polityki konsumenckiej Tonio Borg.

2013-03-08
Znowu jestem szefową
Rusza czwarta edycja konkursu „Jestem szefową” – wspólnej inicjatywy Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Ministra Edukacji Narodowej, realizowana w partnerstwie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Na prace konkursowe czekamy do 22 kwietnia 2013 r. (liczy się data stempla pocztowego)! Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży.

2013-03-07
Discover Europe 2013
Największy ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny skierowany do młodych, kreatywnych i pełnych wyobraźni pasjonatów fotografii rusza właśnie z jubileuszową 10. edycją. Discover Europe - to konkurs, którego celem jest odkrycie nieznanych dotąd zakątków Starego Kontynentu, ale również uwiecznienie emocji, które towarzyszą codziennie mieszkańcom Europy od Lizbony po Helsinki, szokowanie i jednoczesne zaskakiwanie komisji oraz wszystkich odbiorców prac. Zdjęcia można nadsyłać do końca marca!

2013-03-04
Dzień Równości Wynagrodzeń
16,2%: tyle według najnowszych danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynosi różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn lub różnica pomiędzy wynagrodzeniem za godzinę pracy kobiet i mężczyzn w UE. 28 lutego 2013 r. to Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń. Dzień ten, obchodzony w całej Unii, wyznacza liczbę dodatkowych dni, które muszą przepracować kobiety, aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn − obecnie jest to 59 dni, co oznacza, że w tym roku dzień ten wypada 28 lutego.

2013-02-28
Budżet poszedł na całość
Wykorzystanie pieniędzy z unijnego budżetu za 2012 rok, na poziomie zobowiązań, wyniosło 144,4 mld euro, czyli 99,9% budżetu. W tym samym roku płatności wyniosły 131,7 mld euro (99,6%), czyli prawie 10 mld euro więcej niż w 2011 roku. Te liczby pochodzą z noty informacyjnej, którą Janusz Lewandowski zaprezentował właśnie kolegium komisarzy. To jest najwyższe wdrożenie unijnego budżetu w historii UE - ocenia komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu.

2013-02-25
„Sukces na wysokim obcasie” V Konferencja z cyklu Kobiety w nauce i biznesie
Jeśli studiujesz, jesteś w trakcie doktoratu, pracujesz na uczelni, prowadzisz firmę lub dopiero planujesz rozkręcić własny biznes - zapraszamy na konferencję pt. "Sukces na wysokim obcasie".

2013-02-13
112 na wakacjach
112 to europejski numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska zachęca firmy turystyczne do promowania 112, aby zwiększyć bezpieczeństwo wyjeżdżających zagranicę. – Obywatele powinni wiedzieć, że jeśli znajdują się na terytorium Unii, wystarczy jedno połączenie, by uzyskać pomoc – mówi wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes.

2013-02-12
Konkurs "Świat, jaki lubisz"
Chcesz wnieść realny wkład w przeciwdziałanie zmianie klimatu w Europie? Weź udział w konkursie "Świat, jaki lubisz" organizowanym przez Komisję Europejską. Konkurs rozpoczał się 11 lutego br. i jest częścią kampanii "Świat, jaki lubisz. Klimat, który ci odpowiada". Projekty można zgłaszać do 11 maja. Najlepsze projekty staną się częścią kampanii billboardowej. W ramach kampanii szczególna uwaga poświęcona jest pięciu krajom — Bułgarii, Litwie, Polsce, Portugalii i Włochom.

2013-02-07
Unia Innowacji w administracji
Pracujesz w administracji publicznej? Masz ciekawe pomysły związane z wprowadzeniem innowacji, które udoskonalają codzienne życie ludzi, wspierają edukację, naukę bądź rozwój małych i średnich przedsiębiorstw? W takim razie konkurs Unii Innowacji jest właśnie dla Ciebie. Najlepsze projekty zostaną wyróżnione nagrodami – po 100 tys. euro! Zgłoszenia można nadsyłać do 15 lutego 2013 r.

2013-02-06
Ustroń i "EuroFerie 2013"
"EuroFerie 2013" - to zimowa akcja informacyjno-edukacyjna Komisji Europejskiej w Polsce. W dniach 8-10 lutego spotykamy się w Ustroniu przy dolnej stacji kolei linowej na Czantorię. Najważniejsze tematy? Sprawy związane z Europejskim Rokiem Obywateli 2013 oraz z kryzysem ekonomicznym w Europie. Na miejscu - materiały informacyjne, konkursy i animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy do zabawy na świeżym powietrzu oraz w ogrzewanym namiocie sferycznym. Dla zziębniętych mamy gorącą kawę, herbatę i czekoladę, dla aktywnych - mnóstwo nagród!

2013-01-29
Więcej kobiet zarządza
Coraz więcej kobiet zasiada we władzach spółek - wynika z raportu Komisji Europejskiej. 15,8 proc. członków organów spółek to kobiety – liczba ta wzrosła w porównaniu z 13,7 proc. w styczniu 2012 r. Okazało się, że liczba kobiet we władzach spółek wzrosła we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Irlandii, Bułgarii i Polski. Presja wywierana przez prawodawców przynosi rezultaty, to widać gołym okiem - cieszy się wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding.

2013-01-28
Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem
15 stycznia na stoku „Ski Lubomierz” oraz 23 stycznia na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej odbyły się zawody narciarskie dla dzieci w wieku 6-14 lat. Konkurs przeprowadzili policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy udziale Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz Policjantów z patroli narciarskich.

2013-01-16
Bieńkowska: budżet jak najszybciej!
Mogą być trudności z uruchomieniem już w 2014 r. projektów strukturalnych finansowanych w ramach nowych, wieloletnich ram finansowych UE – ocenia minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas prezentacji w Przedstawicielstwie KE w Polsce. W ten sposób komentowała przedłużające się negocjacje prowadzone przez kraje członkowskie UE, dotyczące kolejnego siedmioletniego budżetu 2014-2020.

2013-01-15
EuroFerie 2013
Krynica-Zdrój, Ustroń i Białka Tatrzańska - właśnie te zimowe kurorty znalazły się na trasie zimowej akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej w Polsce - "EuroFerie 2013". Postanowiliśmy po raz pierwszy, zimą, korzystając z ferii, informować pod stokami o założeniach Europejskiego Roku Obywateli i o tym, w jaki sposób Unia Europejska walczy z kryzysem ekonomicznym w Europie. Będą ciekawe publikacje, konkursy dla dzieci i dorosłych i mnóstwo dobrej zabawy. Zaczynamy już 18 stycznia w Krynicy-Zdroju (stacja narciarska Jaworzyna Krynicka). Do zobaczenia!

2013-01-14
Bezpieczny stok
Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem - Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Kraków zaprasza do udziału w akcji organizowanej przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (15 stycznia 2013 - Lubomierz)

2013-01-09
EuroFerie 2013
Krynica Górska, Ustroń i Białka Tatrzańska - właśnie te zimowe kurorty znalazły się na trasie zimowej akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej w Polsce - "EuroFerie 2013". Postanowiliśmy po raz pierwszy, zimą, korzystając z ferii, informować pod stokami o założeniach Europejskiego Roku Obywateli i o tym, w jaki sposób Unia Europejska walczy z kryzysem ekonomicznym w Europie. Będą ciekawe publikacje, konkursy dla dzieci i dorosłych i mnóstwo dobrej zabawy. Zaczynamy już 18 stycznia w Krynicy Górskiej (stacja narciarska Jaworzyna Krynicka). Do zobaczenia!

2013-01-07
Mamy prawo wiedzieć
Świadomość tego, jakie prawa przysługują nam jako obywatelom UE, ma zasadnicze znaczenie dla wykorzystywania możliwości, jakie oferuje Unia – jak na przykład możliwość zamieszkiwania i pracy gdziekolwiek na terytorium UE. Wiele osób zbyt mało wie o swoich prawach, by móc swobodnie z nich korzystać. Z badania przeprowadzonego w 2010 r. wynika, że zaledwie 43 proc. osób wie, co oznacza pojęcie „obywatel Unii Europejskiej”, a prawie połowa twierdzi, że „nie są wystarczająco poinformowani o swoich prawach”.

2013-01-04
Europe Direct Kraków kontynuuje działalność na PK
Miło nam poinformować, że Komisja Europejska po raz kolejny powierzyła naszej jednostce - CTT PK prowadzenie punktu Europe Direct Kraków.

2013-01-02
Irlandia na czele UE
Stabilność, wzrost gospodarczy i zatrudnienie to priorytety Irlandii, która przez kolejne pół roku będzie przewodniczyć UE. Irlandia, która w tym roku obchodzi czterdziestolecie swojego przystąpienia do UE, już po raz siódmy stanie na czele Unii. Podczas trwającego przez jedno półrocze przewodnictwa w UE Irlandia skoncentruje się na kwestiach priorytetowych, jakimi są stabilność i wzrost gospodarczy oraz tworzenie miejsc pracy.

2012-12-14
Żaglowiec zamiast choinki
Kolejna lekcja europejska odbyła się w CTT PK. Tym razem odwiedziła nas młodzież z Zespołu Szkół Skałka w Bukownie. Tematem lekcji były zwyczaje bożonarodzeniowe w Europie.

2012-12-13
Koniec mitów i szklanych sufitów
Międzynarodowa baza danych z 8 tys. nazwisk wysoko wykwalifikowanych kobiet – to kolejny krok KE w kierunku zwiększenia liczby pań w organach europejskich spółek giełdowych. Celem Komisji jest co najmniej 40-procentowa reprezentacja kobiet na wysokich stanowiskach do 2020 r. - Lista ta jest dowodem na to, że wykwalifikowane kobiety istnieją. Przedsiębiorstwa powinny teraz wykorzystać ten potencjał intelektualny – mówi wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding.

2012-12-07
Do Oslo po Nobla
Martin Schulz - szef PE, Jose Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej oraz Herman Van Rompuy -przewodniczący Rady Europejskiej, a obok nich czworo młodych Europejczyków (wśród nich Polka) – laureatów konkursu internetowego zorganizowanego przez UE - to delegacja, odbierająca w imieniu UE, Pokojową Nagrodę Nobla. Za co? W uznaniu jej wysiłków na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. Transmisja "na żywo" w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 13:00.

2012-12-04
Czwórka do Oslo
Czterech młodych Europejczyków – Ilona z Polski, Ana z Hiszpanii, Elena z Włoch i Larkin z Malty – dołączą do europejskich liderów, 10 grudnia, podczas ceremonii wręczenia UE pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Cała czwórka to laureaci konkursu rysunkowego i konkursu tweetów, zorganizowanego przez instytucje unijne we współpracy z Europejskim Forum Młodzieży, z okazji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej.

2012-11-30
Pięć kroków do wyjścia z kryzysu
Polityka UE na rzecz wzrostu zaczyna przynosić efekty – oceniła Komisja Europejska przyjmując roczną analizę wzrostu gospodarczego na 2013 r. Określono w niej pięć priorytetów mających na celu wsparcie państw członkowskich w wyjściu z kryzysu. - Reformy są trudne, bolesne i mogą mieć społeczne konsekwencje, dlatego Komisja dokłada starań, aby odnowa gospodarcza obejmowała tworzenie jak największej ilości miejsc pracy – mówi szef KE José Manuel Barroso.

2012-11-21
Pokój, Europa, przyszłość
Chciałbyś wziąć udział w ceremonii przyznania Nagród Nobla wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej? Wyjazd do Oslo jest w zasięgu ręki! Unia Europejska przy współpracy z Europejskim Forum Młodzieży ogłosiła właśnie konkurs skierowany do młodych obywateli UE i krajów przystępujących lub kandydujących do wspólnoty. Czas ucieka – zgłoszenia można nadsyłać do 25 listopada!

2012-11-19
Więcej kobiet we władzach spółek
Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy prawne, które mają zapewnić przynajmniej czterdziestoprocentowy udział kobiet wśród członków rad nadzorczych spółek notowanych na giełdach, z wyjątkiem małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie 85 proc. członków rad nadzorczych i 91,1 proc. członków zarządów to mężczyźni, podczas gdy kobiety to tylko odpowiednio 15 proc. i 8,9 proc.

2012-11-13
Martwią się o Erasmusa
Ponad 100 znanych europejskich osobistości ze świata nauki, sztuki, mediów i sportu podpisało list otwarty do szefów państw i rządów, wyrażając wsparcie dla programu wymiany studentów Erasmus. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. hiszpański reżyser Pedro Almodovar, prezes FC Barcelona Sandro Rosell, laureat nagrody Nobla profesor Christopher Pissarides, artysta Wilhelm Sasnal i wielu mistrzów olimpijskich.

2012-11-06
Świat jaki lubisz
Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada - to nowa kampania informacyjna Komisji Europejskiej dotycząca działań w dziedzinie klimatu. Cel kampanii? Prezentacja najlepszych praktyk stosowanych przez obywateli, przedsiębiorstwa i władze UE. Dotyczy to pięciu obszarów: podróży i transportu, produkcji i innowacyjności, budownictwa i mieszkalnictwa, zakupów i jedzenia, wtórnego wykorzystania i recyklingu. Kampania w przyszłym roku dotrze do Polski.

2012-10-31
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
12-18 listopada, w 120 krajach, 10 milionów osób, 40 000 imprez - tak będzie wyglądać Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Chodzi o propagowanie aktywnej postawy wobec życia, podejmowania działań na rzecz lokalnych społeczności i brania odpowiedzialności za losy świata. W tym roku głównym koordynatorem GEW w Polsce jest PKPP Lewiatan oraz Forum Młodych Lewiatan, akcję wspiera Komisja Europejska w Polsce.

2012-10-31
Powtórka ze szkoły
Skąd biorą się Polacy w Brukseli? Odpowiedź brzmi – ze szkół w całej Polsce! Przekonają się o tym uczestnicy tegorocznej akcji "Back to School", czyli "Powrót do szkoły", która rozpoczęła się 29 października i potrwa do 9 listopada. Swoje byłe szkoły odwiedzi ponad trzydzieścioro unijnych urzędników. Będą rozmawiać z uczniami o pracy w Brukseli, odpowiadać na pytania dotyczące UE, i na własnym przykładzie pokazywać, czym jest Unia i jakie możliwości oferuje młodym ludziom.

2012-10-30
Łatwiej o dotacje
Szybszy i łatwiejszy dostęp do unijnego finansowania dla przedsiębiorstw, miast, regionów i naukowców – to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Dzięki zmianom ograniczona zostanie biurokracja, zaś pieniądze dotrą do beneficjentów szybciej. – To ważne dla każdego obywatela UE, bo w czasach kryzysu unijny budżet odgrywa istotną rolę w zwiększaniu zatrudnienia i pobudzaniu wzrostu gospodarczego – mówi komisarz Janusz Lewandowski.

2012-10-24
Chcą być zielone
Bydgoszcz jest wśród ośmiu europejskich miast, które ubiegają się o tytuł Zielonej stolicy Europy w 2015 roku. Jest on przyznawany za nowatorskie rozwiązania przyjazne dla środowiska. - Wiele miast z UE wyznacza światowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich – zauważa komisarz Janez Potočnik. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu przyszłego roku.

2012-10-15
Nobel dla Europy
Unia Europejska została wyróżniona tegoroczną Pokojową Nagrodą Nobla. - Stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju – brzmi uzasadnienie Norweskiego Komitetu Noblowskiego. „To nagroda (…) dla 500 mln obywateli mieszkających w naszej Unii” – napisali we wspólnym oświadczeniu szef KE José Manuel Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

2012-10-15
VI Konferencja Nauka dla Biznesu
Centrum Transferu Technologii PK zaprasza 18 października na kolejną edycję konferencji z cyklu Nauka dla Biznesu. W tym roku tematem przewodnim będzie „Partnerstwo dla innowacji”. Konferencji towarzyszyć będzie szereg innych wydarzeń.

2012-10-11
Forum Jednolitego Rynku
Razem na rzecz nowego wzrostu – pod takim hasłem już 18 października odbędzie się Krajowe Forum Jednolitego Rynku. W debatach, podsumowujących 20-lecie jednolitego europejskiego rynku, wezmą udział m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, eksperci oraz przedsiębiorcy. Ty też weź udział w dyskusji! Zainteresowanych prosimy o rejestrowanie się na stronie internetowej forum.

2012-10-01
Eurostat – łatwy i darmowy dostęp do statystyk europejskich - szkolenie
Naucz się jak korzystać z największej bazy statystycznej Europy! Zapraszamy na bezpłatne szkolenie - 29 października 2012 r.

2012-09-28
Smutne oblicze gospodarki
W drugim kwartale 2012 r. w całej UE rosło bezrobocie, choć odnotowano znaczące różnice między państwami członkowskimi; pogarszała się też sytuacja finansowa gospodarstw domowych i zwiększało się ubóstwo wśród dzieci. UE przeżywa recesję lub jest na granicy recesji od końca 2011 r., a ogólne nastroje gospodarcze są najgorsze od trzech lat. KE publikuje najnowszy, kwartalny raport dotyczący zatrudnienia i sytuacji społecznej.

2012-09-17
Zadaj pytanie szefowi KE
Jesteś zainteresowany sytuacją UE i chciałbyś osobiście zadać pytanie szefowi Komisji Europejskiej? José Manuel Barroso będzie do Twojej dyspozycji już 19 września o godzinie 19:00. Podstawą do zadawania pytań jest orędzie o stanie Unii, które przewodniczący KE wygłosił 12 września w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Przedstawił w nim obecną sytuację gospodarczą i polityczną wspólnoty. Na naszej stronie pełny tekst wystąpienia!

2012-09-11
Dotacje dla pionierów
Najlepsi naukowcy rozpoczynający karierę naukową otrzymają 800 mln euro ze środków UE. Zgodnie z decyzją Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN), wsparcie otrzyma 536 młodych badaczy z 21 krajów Europy. W tym roku nagrodzono jeden projekt z Polski nadesłany przez dr Justynę Olko z Uniwersytetu Warszawskiego. Utworzona w 2007 r. ERBN finansuje badania o charakterze pionierskim.

2012-09-10
Raport o stanie Unii
Jesteś zainteresowany sytuacją UE i chciałbyś osobiście zadać pytanie szefowi Komisji Europejskiej? José Manuel Barroso będzie do Twojej dyspozycji już 19 września o godzinie 19:00. Wcześniej – w środę 12 września – przewodniczący KE wygłosi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu orędzie o stanie Unii, przedstawi jej obecną sytuację i opowie o szansach na wyjście z kryzysu gospodarczego.

2012-08-24
Rosja w WTO, Unia gratuluje
Po 18 latach negocjacji Rosja przystępuje do Światowej Organizacji Handlu (WTO). To szczególnie ważne dla UE, która jest największym partnerem handlowym Rosji, zaś Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE. Po raz pierwszy handel pomiędzy tymi dwoma podmiotami będzie regulowany przez wielostronne normy i zobowiązania.

2012-08-21
Debata o przyszłości Europy
Co szósty obywatel UE, który do tej pory wziął udział w konsultacjach online „Twoje prawa, twoja przyszłość”, pochodzi z Polski. Komisja Europejska właśnie przedstawiła najnowsze dane na temat udziału Europejczyków w tej bezprecedensowej inicjatywie. - Aby pokonać kryzys, potrzebujemy silniejszej, a nie słabszej Europy. By tak się stało, potrzebujemy aktywnego udziału obywateli – mówi wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding. Konsultacje potrwają do 9 września.

2012-08-20
Wakacje z sercem
Grupa dzieci, wolontariusze z Sochaczewa i dorośli opiekunowie przez kilka dni, podzas krótkiego, wakacyjnego odpoczynku w ośrodku Zacisze w Koszelówce (niedaleko Płocka), przygotowywali wspólnie specjalny album solidarności międzypokoleniowej 2012. Przy okazji były trudne rozmowy o nienajłatwiejszym czasem dzieciństwie i skomplikowanych relacjach w domu. Nagrody za udział w projekcie ufundowała Komisja Europejska.

2012-08-17
20 lat jednolitego rynku
W związku z 20-leciem jednolitego rynku Komisja Europejska uruchomiła specjalną stronę internetową, która jednocześnie zapowiada serię październikowych imprez - konferencji, debat, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych oraz konkursów. Organizuje je KE oraz rządy 27 państw członkowskich. Tydzień Jednolitego Rynku - od 15 do 20 października.

2012-08-14
Komórka na wagę złota
Czy wiesz, że Twoja stara komórka czy pralka to małe "kopalnie" rzadkich metali takich jak złoto, srebro czy miedź? Komisja Europejska chce, by jak najwięcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegało recyclingowi. W tym ulepszono przepisy dotyczące jego zbiórki przetwarzania. - W obliczu poważnych problemów gospodarczych i wzrostu cen surowców warto propagować oszczędne gospodarowanie zasobami – mówi komisarz JanezPotočnik.

2012-08-13
Ser z Korycina swojski i chroniony
"Ser koryciński swojski" został wpisany przez Komisję Europejską na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Unijna polityka jakości koncentruje się na promocji i ochronie oryginalności produktów, poprzez wyróżnianie ich specjalnymi oznaczeniami. Certyfikaty potwierdzają szczególne walory wyrobów rolno-spożywczych, związane z ich pochodzeniem geograficznym lub lokalną tradycją.

2012-08-09
Zabawki bez ryzyka
Bezpieczne zabawki to podstawa bezpieczeństwa Twoich dzieci! Dlatego Komisja Europejska opublikowała krótki film, który zachęca do kupowania tylko tych produktów dla najmłodszych, których jakość potwierdza certyfikat "CE". Unijne przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek są najbardziej rygorystyczne na świecie.

2012-08-07
Masz swoje 5 minut!
Czy pobyt w innym kraju Unii Europejskiej sprawił Ci kiedyś trudności? A może miałeś problemy z zakupami on-line w innym kraju UE? Nieważne czy mieszkasz w Polsce, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech - do 9 września każdy z nas jako obywatel Unii Europejskiej może wyrazić opinię, co chciałby w niej zmienić. Weź udział w największych w historii UE konsultacjach społecznych!

2012-07-16
Europa pod Tatrami
Już 9 sierpnia rozpoczną się w Zakopanem III Europejskie Targi Produktów Regionalnych, podczas których Komisja Europejska będzie promować temat 50-lecia Wspólnej Polityki Rolnej. Na Równi Krupowej stanie ogromny namiot Komisji Europejskiej, nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych, a prawdziwym hitem będzie seria pokazów kulinarnych, które poprowadzi mistrz kuchni Zbigniew Kurleto.

2012-07-13
Lato bez kłopotów!
Sezon wakacyjny już trwa i jak co roku miliony Europejczyków będą podróżować w obrębie Unii Europejskiej i poza jej granicami. Planując wyjazd, każdy z nas powinien pamiętać, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi kłopotami. Dlatego warto wiedzieć m.in. gdzie obowiązuje nasze ubezpieczenie zdrowotne, jak wezwać pomoc w razie wypadku oraz jakich rzeczy nie wolno wwozić na teren UE.

2012-07-09
Bez auta przez Alpy
1500 km przez Alpy pociągiem, autobusem, rowerem i pieszo – tak wygląda szósta edycja wyprawy dla dziennikarzy SuperAlp! Jej trasa wiedzie przez Słowenię, Austrię, Włochy i Francję. Celem akcji jest promowanie podróżowania bez samochodu, miejsc, w których realizowane są projekty LIFE finansowane przez UE i wyjątkowości gór znajdujących się w sercu Europy.

2012-07-06
Twoje prawa w smartfonie
Odwołany lot, niespełniający standardów hotel, zmiana godziny odjazdu pociągu – każda z tych sytuacji stanowi mniejszy problem, jeśli znamy przysługujące nam prawa. Dlatego przed wakacjami Komisja Europejska przygotowała aplikację na smartfony, dzięki której będziemy mogli sprawdzić, co powinien zapewnić nam przewoźnik. - Miliony podróżnych uzyskają szybki dostęp do informacji o prawach pasażera wtedy, gdy będą im one najbardziej potrzebne – mówi komisarz Siim Kallas.

2012-07-03
8 miliardów euro do wzięcia!
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zapraszają na Seminarium z udziałem Wiktora Raldowa, Szefa Działu w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej poświęcone publikacji nowych konkursów w ramach 7. Programu Ramowego.

2012-06-29
Internet będzie tańszy!
Od 1 lipca radykalnie tanieje korzystanie z mobilnego internetu przy przeglądaniu map, filmów, zdjęć, wchodzeniu na portale społecznościowe czy wysyłaniu e-maili podczas podróży do innych państw UE. Dzięki unijnemu rozporządzeniu po raz pierwszy pojawi się maksymalna stawka opłaty za przesyłanie danych w roamingu, czyli pobieranie danych z internetu za pośrednictwem sieci komórkowych.

2012-06-25
Bez komputera nie ma życia…
Kilkudziesięciu seniorów wzięło udział w warsztatach komputerowych, które zorganizowano w ubiegłym tygodniu w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. Kolejne spotkania w tym tygodniu.

2012-06-22
Naukowiec w spódnicy
Nauka jest dla dziewczyn! Komisja Europejska rozpoczyna kampanię, której celem jest zainteresowanie większej liczby kobiet naukami ścisłymi i zachęcanie ich do wyboru takiej ścieżki kariery. Do 2020 roku UE może potrzebować dodatkowego miliona naukowców. Obecnie panie stanowią ponad połowę studentów w UE i 45 proc. wszystkich doktorantów, jednak zaledwie jedną trzecią zawodowych naukowców. KE chce to zmienić!

2012-06-20
Stop handlowi ludźmi!
Stworzenie krajowych oraz europejskich zespołów dochodzeniowo-śledczych specjalizujących się w ściganiu handlu ludźmi – to niektóre elementy przyjętej właśnie przez Komisję Europejską strategii UE na lata 2012–2016 na rzecz wyeliminowania tego procederu. Międzynarodowe organizacje przestępcze co roku zarabiają na handlu kobietami, mężczyznami i dziećmi w sumie ponad 25 mld euro.

2012-06-12
E-podpis w całej Europie
Otwieranie poprzez internet działalności gospodarczej w innym kraju, studia on-line, błyskawiczny transfer dokumentacji medycznej – to tylko niektóre możliwości, jakie stwarza system identyfikacji elektronicznej. Komisja Europejska przygotowała przepisy, które umożliwią bezpieczne korzystanie z takich usług na terenie całej wspólnoty. - Transakcje przeprowadzane przez obywateli i przedsiębiorstwa na jednolitym rynku cyfrowym – to prawdziwa wartość internetu – przekonuje komisarz Neelie Kroes.

2012-06-11
Handel bez barier
Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży - tańszy i łatwiejszy dostęp do wspólnego rynku dla konsumentów i przedsiębiorców – to temat seminarium organizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce. Wszystkich zainteresowanych tym, jak znosić bariery w handlu transgranicznym, zapraszamy 15 czerwca o godzinie 10.00. Uczestnikami dyskusji będą przedstawiciele KE, rządu RP, organizacji konsumenckich oraz pracodawców.

2012-06-06
Lekcja europejska w Europe Direct Kraków
Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct po raz kolejny zorganizował lekcję europejską – tym razem dla klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie.

2012-06-04
KE poradzi kibicom
Kibice wybierający się na mecze EURO 2012 podczas pobytu w Polsce i na Ukrainie będą mogli korzystać z bezpłatnych porad konsumenckich, które ułatwią im podróżowanie czy korzystanie z usług medycznych. Komisja Europejska oraz Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) właśnie uruchomiły specjalną stronę internetową oraz dwie infolinie. - Chcemy, aby wszyscy kibice miło spędzili ten czas – wyjaśnia szef UEFA Michel Platini.

2012-05-28
Maniek Wodny Maniak
Czy podczas mycia zębów zakręcasz kran? Marnotrawienie wody to zły nawyk. I to nie tylko dlatego, że zwiększa Twoje wydatki. Oszczędzanie wody to główny temat opublikowanego właśnie filmu, który jest częścią kampanii "Generation Awake", zachęcającej Europejczyków do zmiany nawyków konsumpcyjnych. Bohaterem filmiku jest Maniek Wodny Maniak – neurotyczne wiaderko.

2012-05-25
Czy jesteśmy innowacyjni?
- Centrum Nauki Kopernik to dobre miejsce by rozmawiać o innowacyjności. Tutaj, poprzez zgromadzone interaktywne eksponaty, młodzi ludzie otwierają się na wiedzę, rozbudzają swoją ciekawość i poznają znaczenie słowa innowacje – powiedział komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski otwierając III Kongres Innowacyjnej Gospodarki, który w dniach 24-25 maja odbywa się w Warszawie.

2012-05-22
Trzeci wymiar szefowej
Ruszyła III edycja konkursu „Jestem szefową”, którego celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży. Do udziału w konkursie zapraszamy uczennice I i II klas szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, zainteresowane wzmacnianiem swoich zdolności przywódczych. Konkurs organizują Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komisja Europejska w Polsce.

2012-05-21
KE: Grecja jest w strefie euro
W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o tym, że Komisja Europejska oraz Europejski Bank Centralny przygotowują scenariusz wyjścia Grecji ze strefy euro, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wydało oświadczenie nie pozostawiające wątpliwości: Grecja jest i pozostanie integralną częścią strefy euro. To samo mówił w Londynie wiceszef KE Olli Rehn, komisarz odpowiedzialny za unijne finanse.

2012-05-17
Pierwsza ocena Schengen
Ponad 400 milionów Europejczyków może obecnie swobodnie przemieszczać się w całej strefie Schengen. Co roku odbywają oni ponad 1,25 mld podróży. Dzisiaj Komisja przyjęła pierwszą w historii ocenę funkcjonowaniu strefy Schengen. Oceny, które będą odbywać się dwa razy w ciągu roku mają przyczynić się do lepszego politycznego kierownictwa i współpracy między państwami uczestniczącymi w porozumieniu z Schengen.

2012-05-12
Dzień Europy za nami
Ponad cztery godziny zabawy, hejnał Unii Europejskiej z Wieży Mariackiej i wspólne śpiewanie „Ody do radości”, koncert i występy artystyczne - tak upłynął tegoroczny Dzień Europy, który odbył się 9 maja na Małym Rynku w Krakowie.

2012-05-11
Dzień Europy: Razem silniejsi!
Już w najbliższą sobotę 12 maja podczas dorocznej Parady Schumana w Warszawie, będziemy obchodzić Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę deklaracji Roberta Schumana z 9 maja 1950 roku, która oznaczała początek integracji europejskiej. Hasło tegorocznych obchodów - Razem silniejsi - wiąże się z działaniami UE na rzecz przezwyciężenia kryzysu ekonomicznego.

2012-04-25
Świętuj z nami Dzień Europy !
Już po raz czwarty Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Centrum Transferu Technologii PK zaprasza na uroczyste obchody Dnia Europy. Impreza odbędzie się 9 maja na Małym Rynku w Krakowie w godzinach od 11.00 do 15.00.

2012-04-16
Ucz się przedsiębiorczości!
Rośnie powszechność kształcenia w zakresie przedsiębiorczości – wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej. – Jeżeli mamy utrzymać konkurencyjność Europy, musimy inwestować w ludzi, w ich umiejętności, zdolności przystosowawcze oraz innowacyjność – powiedziała komisarz Androulla Vassiliou. Polska jest wśród tych krajów UE, które włączyły kształcenie w zakresie przedsiębiorczości do swoich strategii edukacyjnych lub na rzecz wzrostu.

2012-04-10
Aktywna Babcia, aktywny Dziadek
Myśląc o przyszłości młodzi ludzie zastanawiają się raczej nad rozwojem kariery niż przebiegiem emerytury… Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej to doskonała okazja by, poprzez zabawę, uświadomić im znaczenie współpracy międzypokoleniowej i aktywności w wieku dojrzałym. Aktywni babcia i dziadek – mój pomysł na wolny czas na emeryturze to konkurs Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

2012-04-02
Inicjatywa weszła w życie
Od 1 kwietnia można zgłaszać europejskie inicjatywy obywatelskie. Obywatele z całej Europy, jeśli zbierze się ich milion, mogą się zwrócić się do Komisji Europejskiej, by zajęła się istotną dla nich sprawą. Wymagana minimalna liczba podpisów obywateli z każdego z siedmiu państw członkowskich to 750–krotność liczby posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących dany kraj. Liczba głosów poparcia musi być poświadczona przez właściwe organy państw członkowskich.

2012-03-26
Piłkarze w walce z głodem
150 meczy piłkarskich w dwa dni z udziałem najważniejszych europejskich klubów futbolowych i piłkarskich gwiazd – to wspólny projekt Komisji Europejskiej i ONZ na rzecz głodujących w afrykańskim regionie Sahel. W akcji "Mecz przeciw głodowi 2012" 31 marca i 1 kwietnia weźmie udział także 16 polskich drużyn m.in. Legia Warszawa i Wisła Kraków. W akcję angażuje się Komisja Europejska w Polsce.

2012-03-22
Gram główną rolę w nauce i biznesie
„Gram główną rolę w nauce i biznesie” - to temat tegorocznej konferencji z cyklu „Kobiety w Nauce i Biznesie”, która odbyła się 15 i 16 marca na Politechnice Krakowskiej. Wydarzeniu sprzyjała wiosenna aura i wysoka frekwencja – w spotkaniu wzięło udział ponad 160 osób.

2012-03-21
Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012


2012-03-13
Kobiety przynoszą zyski
- Nie ma wątpliwości, że obecność kobiet w zarządach firm przynosi wymierne korzyści dla firmy –przekonywała pełnomocnik rząd ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, komentując raport KE analizujący udział kobiet w organach decyzyjnych spółek giełdowych Unii Europejskiej. Raport zaprezentowano na konferencji zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

2012-03-08
Reding: rozbijemy "szklany sufit"!
W minionym roku liczba kobiet w zarządach przedsiębiorstw wzrosła, ale nieznacznie – wynika z opublikowanego sprawozdania Komisji Europejskiej. Aby przywrócić równowagę płci na poziomie menedżerskim KE uruchomiła konsultacje publiczne, które potrwają do 28 maja. - Nadszedł czas, aby Europa rozbiła „szklany sufit”, który wciąż blokuje utalentowanym kobietom dostęp do najwyższych stanowisk w europejskich spółkach giełdowych – podkreśla wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding.

2012-03-02
Więcej pomocy dla małopolskich firm oraz osób zakładających działalność gospodarczą
Dzięki swojej nowej formule oraz usługom „szytym na miarę”, ośrodki KSU staną się prawdziwymi lokalnymi centrami obsługi obecnych i przyszłych przedsiębiorców. Punkty Konsultacyjne KSU nadal świadczyć będą usługi informacyjne dotyczące rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej. Prawdziwą jednak nowością, stają się nowe usługi doradcze: asysta w rozpoczynaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oraz opieka nad klientem.

2012-02-28
Konferencja - Gram główną rolę w nauce i biznesie
Jeśli studiujesz, jesteś w trakcie doktoratu, pracujesz na uczelni, prowadzisz firmę lub dopiero planujesz rozkręcić własny biznes - ta konferencja jest dla Ciebie! Zapraszamy...

2012-02-17
Tajne ACTA? KE odpowiada
- Komisja Europejska w pełni angażuje się w debatę, która zaistniała w Europie na temat umowy ACTA – mówi rzecznik KE John Clancy. W odpowiedzi na zarzuty, że negocjacje umowy dotyczącej obrotu towarami podrobionymi odbyły się "za zamkniętymi drzwiami" KE odpowiada konkretami – kto negocjował, z kim, kiedy, gdzie i z jakim wynikiem.

2012-02-08
Jak sprzedać naukę? - bezpłatne szkolenie
Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska i Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie serdecznie zapraszają na spotkanie informacyjne „Jak sprzedać naukę?”. Zapraszamy szczególnie naukowców, studentów, przedsiębiorców, ale także wszystkich zainteresowanych tematyką transferu wiedzy.

2012-02-02
Erasmus zmienia życie – już od 25 lat!
Erasmus, cieszący się największym powodzeniem program wymiany studentów na świecie, obchodzi w tym roku 25. rocznicę istnienia. Od momentu jego powstania w 1987 r., z możliwości odbycia części studiów lub stażu zawodowego za granicą skorzystało prawie trzy miliony studentów. Obchody srebrnej rocznicy będą się odbywać pod hasłem „Erasmus zmienia życie i poszerza horyzonty od 25 lat”.

2012-01-24
Przejrzyście o ACTA
Do czego służy umowa ACTA? Czy tworzy ona nowe prawa własności intelektualnej? Co jest prawdą a co nie? Komisja Europejska szczegółowo i przejrzyście tłumaczy na czym polega umowa ACTA oraz jak przebiega procedura jej przyjęcia.

2012-01-16
Żyj długo i aktywnie!
Zdecydowana większość Europejczyków zdaje sobie sprawę, że społeczeństwo UE starzeje się, jednak mniej niż połowa jest tym faktem zaniepokojona – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Prezentując te dane Komisja Europejska oficjalnie zaznaczyła rozpoczęcie Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.

2012-01-10
Europejska Inicjatywa Obywatelska
Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska i jak z niej korzystać? 26 stycznia br. w Brukseli odbędzie się konferencja na temat możliwości bezpośredniego wpływu obywateli UE na kształtowanie polityki wspólnoty. Gospodarzem wydarzenia będzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič. Konferencja będzie również transmitowana "na żywo" w internecie.

2012-01-03
Twój głos w Europie
Od 1 stycznia 2012 r. Komisja Europejska oferuje obywatelom, przedsiębiorstwom i organizacjom pozarządowym co najmniej 12 tygodni na konsultacje społeczne dotyczące planów nowych polityk i ustaw. Wcześniej czas ten wynosił 8 tygodni. Ułatwi to udział mieszkańców wspólnoty w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej na wczesnym etapie tego procesu

2011-12-20
Zawodowy "paszport"
Europejska legitymacja zawodowa, która ma uprościć procedury uznawania kwalifikacji wysoko wykwalifikowanych mobilnych pracowników – to jedna z propozycji Komisji Europejskiej dotycząca modernizacji dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych. - Chodzi o ułatwienie wysoko wykwalifikowanym specjalistom wyjeżdżanie do państw dysponujących wolnymi miejscami pracy, co z pewnością okaże się korzystne dla wzrostu gospodarczego w Europie – ocenia komisarz Michel Barnier.

2011-12-15
Europejskie Dni Rozwoju w Warszawie
Europejskie Dni Rozwoju (EDR), jedna z najważniejszych imprez dla międzynarodowej wspólnoty donatorów pomocy rozwojowej, odbywa się dzisiaj w Warszawie. Tegoroczne EDR, zorganizowane wspólnie przez Komisję Europejską i polską prezydencję, będą koncentrować się wokół ostatnich wydarzeń związanych z „arabską wiosną”, a przemówienie inauguracyjne wygłosi m.in. premier rządu tymczasowego Tunezji, Beji Caid el Sebsi.

2011-12-14
Polacy powitali Chorwatów
50 000 wyświetleń w 48 godzin! To wynik oglądalności filmiku z powitaniem dla Chorwatów, który został wymyślony przez polską prezydencję z okazji podpisania traktatu akcesyjnego UE przez Chorwację 9 grudnia. Filmik stał się hitem chorwackiego internetu - w piątek opublikowało go kilkanaście chorwackich portali, pokazał go także wieczorny dziennik w Nova TV. Partnerem inicjatywy jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

2011-12-13
Lewandowski wśród najlepszych
Polak Janusz Lewandowski odpowiedzialny w KE za programowanie finansowe i budżet zajął drugie miejsce w rankingu na najbardziej skutecznego komisarza. Sondaż przeprowadzono wśród członków Parlamentu Europejskiego. Pierwsze miejsce zajął Francuz Michel Barnier, odpowiedzialny za rynek wewnętrzny i usługi.

2011-12-08
Szczyt trudnych decyzji
W czwartek wieczorem w Brukseli rozpoczyna się ósmy w tym roku szczyt przywódców Unii Europejskiej. Wiele mediów nazywa go spotkaniem ostatniej szansy dla ratowania strefy euro. Kluczowy temat to stabilizacja rynków poprzez stworzenie traktatowych gwarancji dyscypliny budżetowej krajów członkowskich.

2011-12-02
Miasta przyjazne ludziom
Kraków znalazł się wśród finalistów konkursu Access City Award 2012. Pierwszą nagrodę w konkursie Komisji Europejskiej za tworzenie przestrzeni miejskiej dostępnej dla osób niepełnosprawnych zdobył austriacki Salzburg. Wyróżnienia Access City Award są przyznawane corocznie, za wysiłki zmierzające do poprawy dostępu do przestrzeni publicznej i wspieranie uczestnictwa ludzi z niepełnosprawnością w życiu miasta.

2011-11-25
Erasmus dla wszystkich
Aż 5 milionów młodych ludzi, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie, będzie mogło wyjechać na studia lub szkolenie za granicę - dzięki dofinansowaniu z programu "Erasmus dla wszystkich". To nowa inicjatywa UE na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. - Studiowanie za granicą stymuluje rozwój osobisty i zdolności adaptacyjne, a także zwiększa szanse na zatrudnienie. Dlatego chcemy, aby więcej osób mogło skorzystać z takich działań - przypomina komisarz Androulla Vassiliou.

2011-11-23
Konferencja na temat stypendiów i staży dla naukowców!
Jeżeli jesteś zainteresowany prowadzeniem badań w najlepszych zagranicznych instytutach naukowych, chcesz wyjechać na staż lub szkolenie zagraniczne, weź udział w bezpłatnym dniu informacyjnym, który odbędzie się 7 grudnia br. w Politechnice Krakowskiej.

2011-11-21
V Konferencja Nauka dla Biznesu za nami!
17 i 18 listopada na Politechnice Krakowskiej odbyła się V Konferencja z cyklu Nauka dla Biznesu. W tym roku tematem przewodnim było „Wsparcie finansowe badań i biznesu w przyszłości”.

2011-11-15
Mentorki pomogą kobietom rozpoczynającym działalność gospodarczą
Komisja Europejska zainaugurowała dziś działalność nowej europejskiej sieci mentorów, mającej za zadanie wspierać przedsiębiorczość kobiet poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń. W Europie kobiety stanowią tylko 34,4% osób pracujących na własny rachunek. Aby było ich więcej, kobiety, które odniosły sukces w biznesie, będą udzielać wsparcia paniom, które założyły nową firmę w ciągu ostatnich 2 do 4 lat. Mentorzy będą udzielać adeptkom biznesu konkretnych porad dotyczących prowadzenia i rozwoju przedsiębiorstwa w tej początkowej, decydującej fazie, a także będą pomagać im w nabywaniu niezbędnych „miękkich” umiejętności i szkolić je. Sieć obejmie 17 państw w Europie i uczestniczyć w niej będzie 170 mentorów.

2011-11-10
Film Europe Direct
Sieć Informacyjna Europe Direct

2011-11-04
Wielki powrót do szkoły
Ruszyła wielka akcja "Back to school". W dniach między 3 a 10 listopada 2011 roku do swoich szkół wraca ponad 200 polskich urzędników pracujących na co dzień w instytucjach Unii Europejskiej. To inicjatywa Komisji Europejskiej. Dzięki niej uczniowie będą mieli szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego, który kiedyś chodził do tej samej szkoły, a dla urzędników będzie to świetna okazja, żeby porozmawiać z młodzieżą.

2011-11-03
Piękny Jaś zarejestrowany
Fasola "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca - to kolejny polski produkt, który został wpisany na listę produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia. Komisja Europejska zdecydowała, że - oprócz polskiej fasoli - na liście produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia znajdzie się także "Lukrecja z Kalabrii". Obecnie na listach produktów chronionych unijnymi znakami znajduje się ponad 1000 produktów.

2011-10-27
V Konferencja Nauka dla Biznesu
Serdecznie zapraszamy na V Konferencję z cyklu Nauka dla Biznesu, która odbędzie się 17 i 18 listopada 2011 r. na terenie Politechniki Krakowskiej. W tym roku tematem przewodnim będzie „Wsparcie finansowe badań i biznesu w przyszłości”.

2011-10-19
Obudź się! Chroń zasoby!
„Generation Awake. Twoje wybory zmieniają świat!- to unijna akcja zachęcająca konsumentów do efektywnego korzystania z zasobów. Zmiana codziennych przyzwyczajeń – takich ograniczenie zużycia wody czy częstsze korzystanie z transportu publicznego – może mieć kolosalne znaczenie dla naszej przyszłości. Kampanię inaugurują w Polsce komisarz ds. środowiska Janez Potočnik i minister środowiska Andrzej Kraszewski.

2011-10-05
Kraków: rynek w centrum uwagi
Najpierw Jarmark Jednolitego Rynku, a później udział w Forum. Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier był w Krakowie, a wraz z nim m.in. szef PE Jerzy Buzek, wicepremier Waldemar Pawlak, a przede wszystkim ponad 1000 osób z całej Europy, które postanowiły przyjechać do Krakowa i porozmawiać o tym, co najbardziej denerwuje w działaniach wspólnego rynku w UE. We wtorek najpierw w igloo, a poźniej na Forum był komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów John Dalli.

2011-09-26
Kraków kontra Babel
W miejskim starciu krakusów z językami Europy zdecydowane zwycięstwo odniosła miejscowa reprezentacja. „Szarada językowa”, zorganizowana z okazji 8. obchodów Europejskiego Dnia Języków w Krakowie, przyciągnęła ponad 200 graczy z Polski i z zagranicy. Uczestnicy zabawy zmierzyli się nie tylko z wielojęzycznymi zadaniami, ale również z całą serią pytań na temat państw Unii Europejskiej i ich mieszkańców.

2011-09-21
Reding: kobiety nadzieją Europy
- Uczestnictwo kobiet w życiu politycznym i gospodarczym to nie kwestia feminizmu, ale zdrowego rozsądku – podkreślała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding podczas III Europejskiego Kongresu Kobiet w Warszawie. Jak argumentowała, firmy, w których zarządach zasiadają panie, osiągają lepsze wyniki, a obecność kobiet w polityce jest korzystna dla całego społeczeństwa. Gośćmi kongresu byli m.in. premier Donald Tusk i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

2011-09-21
Małopolska Noc Naukowców 2011
Piąta edycja przedsięwzięcia w naszym Regionie to nie jedyny jubileusz, który będziemy obchodzić podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2011. Świętować będziemy również rocznice ważnych odkryć naukowych i to zarówno te typowo naukowe jak 100-lecie przyznania Marii Skłodowskiej – Curie nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 100-lecie odkrycia jądra atomowego przez Ernesta Rutherforda, jak i mniej oficjalne jak np. jubileusz 500 – lecia przybycia pierwszej świnki morskiej do Europy.

2011-09-15
Większe inwestycje w badania to konieczność
Polska przeznacza na inwestycje w badania jedynie ok. 1,5 miliarda € rocznie, a więc tyle, ile znacznie mniejsze państwa zachodnie. Tylko zwiększenie nakładów na tę dziedzinę może zapobiec powiększaniu się luki w rozwoju technologii i innowacji pomiędzy Polską a resztą Unii Europejskiej. O perspektywach dla sfery badań i nauki dyskutowano podczas wspólnej konferencji prasowej Przedstawicielstwa KE i Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

2011-09-08
Ludzka twarz EFS - ostatni dzwonek
Do piątku 9 września można nadsyłać prace do V edycji konkursu dla dziennikarzy ogólnopolskich i regionalnych "Ludzka twarz Europejskiego Funduszu Społecznego". Jego celem jest pokazanie, że środki EFS rzeczywiście potrafią zmieniać ludzkie życie. W tym roku konkurs będzie promował wsparcie EFS dla osób niepełnosprawnych oraz ludzi w wieku 50+. Pula nagród pieniężnych, przyznawanych w kategoriach "Pióro", "Mikrofon" i "Ekran", wynosi 45 tys. złotych.

2011-09-02
Wolontariat w Pawilonie
Pojawił się w samym centrum Warszawy i pozostanie tam przez dwa tygodnie. Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu jest już otwarty! Każdego dnia będzie można poznać w nim inne oblicze wolontariatu. Pierwszego dnia, oprócz ceremonii otwarcia, prezentowały się organizacje zajmujące się wolontariatem osób niepełnosprawnych. Pawilon jest inicjatywą Komisji Europejskiej, przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

2011-08-26
Jedź dokąd chcesz, to Twoje prawo!
Zdecydowana większość toczących się postępowań związanych ze swobodnym przepływem osób pomiędzy krajami UE została już rozwiązana – informuje Komisja Europejska. Impulsem do sprawdzenia, jak realizowane jest to prawo, były ubiegłoroczne wydarzenia w kilku krajach Wspólnoty. - Cieszę się, że większość państw członkowskich w pełni wdrożyła przepisy dotyczące swobodnego przepływu obywateli. Oczekuję, że pozostałe niebawem to uczynią – powiedziała komisarz Viviane Reding.

2011-08-24
Europejski Kongres Kultury
Jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji 2011 w obszarze kultury będzie Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się w dniach 8-11 września 2011 we Wrocławiu, mieście wybranym Europejską Stolicą Kultury 2016. Hasło przewodnie kongresu to Kultura dla zmiany społecznej (ang. Art for Social Change), a więc działania podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników.

2011-08-23
Hołd dla ofiar totalitaryzmu
Unijni ministrowie sprawiedliwości wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. W Muzeum Postania Warszawskiego odbyła się specjalna konferencja, podczas której m.in. transmitowano przemówienie komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding. Podsumowaniem spotkania ma być przyjęcie tzw. Deklaracji Warszawskiej.

2011-08-18
Większe nakłady na innowacje
Komisja Europejska opublikowała dziś wyniki szóstego unijnego badania trendów w gospodarce w zakresie inwestycji w badania i rozwój (EU Survey on R&D Investment Business Trends) dotyczącego planowanych inwestycji w prace badawczo-rozwojowe. Przedsiębiorstwa z obszaru Unii Europejskiej o najwyższych nakładach na badania i rozwój spodziewają się, że ich globalne wydatki na prace badawczo-rozwojowe będą w latach 2011-2013 rosły o 5% rocznie.

2011-08-10
Kryzys już nie straszny
Najgorszy etap kryzysu mamy już za sobą. 43 procent Europejczyków uważa, że kryzys osiągnął już swój punkt kulminacyjny - wynika z najnowszego badania Eurobarometru „Wiosna 2011”. Ten wynik jest o jeden punkt procentowy wyższy w porównaniu z badaniami z jesieni 2010 r. i aż o 15 procent wyższy od wyniku z wiosny 2009 r. Europejczycy domagają się skuteczniejszych działań na poziomie UE i lepszej współpracy pomiędzy krajami Unii w walce z kryzysem.

2011-08-03
Łatwiej o pieniądze z UE
Grecja, Irlandia, Portugalia, Rumunia, Łotwa i Węgry - te kraje będą mogły łatwiej skorzystać z unijnych funduszy. Komisja Europejska proponuje, żeby umożliwić tym krajom szybsze wyjście z kryzysu gospodarczego. W jaki sposób? Kraje te mogłyby wnosić niższy niż dotychczas wkład własny na rzecz projektów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej.

2011-08-02
Europejski konkurs "Odkryj e-wolontariat"
Do 16 września został przedłużony termin na zgłoszenia do europejskiej edycji Konkursu Odkryj e-wolontariat (Discover e-volunteering). To konkurs, którego celem jest nagrodzenie i promowanie najciekawszych projektów współpracy organizacji pozarządowych z e-wolontariuszami. Odkryj e-wolontariat jest jednym z flagowych projektów realizowanych w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu 2011.

2011-07-29
Poza UE też jesteś chroniony
Co roku Europejczycy podejmują łącznie około 90 milionów podróży poza granice UE. Komisja Europejska przypomina, że pobyt w kraju, w którym nie ma przedstawicielstwa naszego państwa, nie oznacza, iż jesteśmy pozbawieni pomocy konsularnej. Obywatelstwo europejskie wiąże się m.in. z prawem do zwrócenia się o pomoc do ambasady lub konsulatu innego państwa UE.

2011-07-25
Forum Jednolitego Rynku
Chciałbyś włączyć się do debaty na temat przyszłości wspólnego rynku w UE? Przyjedź na Forum Jednolitego Rynku, które w dniach od 2 do 4 października odbędzie się w Krakowie. Rejestracja trwa do 15 sierpnia. Do udziału w Forum zapraszamy przedsiębiorców, partnerów społecznych, organizacje pozarządowe, przedstawicieli rożnych szczebli władzy publicznej oraz wszystkich zainteresowanych.

2011-07-21
7 miliardów na badania i innowacje
Prawie siedem miliardów euro – tyle Komisja Europejska przeznaczy na badania, które mają pobudzić innowacje. To największy do tej pory pakiet finansowy w ramach siódmego Programu Ramowego UE w zakresie badań. W związku z publikacją nowych konkursów 7PR Przedstawicielstwo KE w Polsce zorganizowało sesję informacyjną.

2011-07-19
Kampania Punktów Konsultacyjnych Sieci KSU w Małopolsce
Z dumą informujemy, iż w gronie pięciu przedsiębiorców biorących udział w cyklu promocyjnym jest aż trzech, którzy korzystają z usług Punktu Konsultacyjnego działającego przy Centrum Transferu technologii PK.

2011-07-18
Jak chronić dane osobowe?
Komisja Europejska zweryfikuje obowiązujące przepisy dotyczące informowaniao przypadkach naruszenia danych osobowych. Po konsultacjach z zainteresowanymi stronami, być może KE zaproponuje dodatkowe rozwiązania np. wskaże, kiedy zgłaszać naruszenie i według jakiej procedury. – Obowiązek zgłoszenia takich przypadków jest ważną częścią nowego unijnego prawa telekomunikacyjnego – mówi komisarz Neelie Kroes.

2011-07-15
"EuroQuiz 2011" - Miastko i Łeba
Już w najbliższy weekend zapraszamy na kolejną odsłonę naszej letniej akcji informacyjno -edukacyjnej "EuroQuiz 2011". W sobotę (16.07) odwiedzimy Miastko, a w niedzielę (17.07) - Łebę. Przywieziemy liczne atrakcje i dobrą zabawę. Nie zabraknie oczywiście materiałów informacyjnych dla dzieci i dorosłych ani nagród, które przygotowaliśmy dla uczestników konkursu wiedzy o UE. Zapraszamy!

2011-07-11
Prezydencja Polski w Radzie UE
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

2011-07-01
Prezydencja… Start!
W piątek 1 lipca oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej! Z tej okazji do Warszawy przylecą przewodniczący KE José Manuel Barroso oraz Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji, która odpowiada za wymiar sprawiedliwości. Głównymi wydarzeniami inaugurującym będą widowiska muzyczne - w Teatrze Wielkim oraz na Placu Defilad w Warszawie. A we Wrocławiu otwieramy Przedstawicielstwo Regionalne KE.

2011-06-22
Wrocław stolicą 2016
Wrocław będzie w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury, razem z hiszpańskim miastem, które zostanie wskazane w przyszłym tygodniu. Wyboru dokonała niezależna komisja, zaś formalnej nominacji dokona Rada Ministrów UE w maju 2012 r. W Polsce o miano Europejskie Stolicy Kultury 2016 r. ubiegało się w sumie 11 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Lublin, Toruń, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

2011-06-21
Unia najuboższym
113 milionów euro – tyle ma wynosić wysokość środków na program dostaw żywności dla najuboższych mieszkańców UE w 2012 r. To cztery razy mniej niż w latach ubiegłych. Szacuje się, że 43 milionów osób w Unii jest zagrożonych brakiem żywności, co oznacza, że nie stać ich na pełnowartościowy posiłek nawet co drugi dzień.

2011-06-20
PREZYDENCJA W KRAKOWIE
1 lipca Polska przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Kraków zainauguruje prezydencję w sobotę, 2 lipca na Rynku Głównym. Udział w inauguracji weźmie Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

2011-06-13
Podróż za jeden bilet
Lot samolotem, przesiadka do pociągu lub autobusu, a wszystko z jednym biletem zarezerwowanym i kupionym w internecie - tak według Komisji Europejskiej powinno wyglądać podróżowanie to Europie. Dlatego odpowiedzialny za transport komisarz Siim Kallas ogłosił konkurs na stworzenie wyszukiwarki ułatwiającej podróż różnymi środkami lokomocji. Zgłoszenia można nadsyłać do 9 września.

2011-06-10
Masz prawo do obrony!
- Po aresztowaniu obywatel musi mieć zagwarantowaną możliwość kontaktu z adwokatem w każdym miejscu UE – uważa wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding, która chce, aby stało się to praktyką powszechnie stosowaną na terenie wspólnoty. Prawo do rzetelnego procesu oraz obrony są przewidziane Karcie praw podstawowych UE oraz w europejskiej konwencji praw człowieka.

2011-06-08
Startuje "EuroQuiz 2011"!
Już po raz czwarty startuje ogólnopolska letnia akcja informacyjno - edukacyjna "EuroQuiz 2011", organizowana przez Komisję Europejską w Polsce. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest rozpoczynająca się 1 lipca br. polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, a także Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym. Pierwszy przystanek - Sochaczew!

2011-06-01
Rzecznicy małych i średnich firm
Europejscy rzecznicy małych i średnich firm – to nowy pomysł KE, którego celem jest ułatwianie życia przedsiębiorcom. Chodzi o monitorowanie, czy wspólnotowe regulacje są respektowane w każdym kraju członkowskim. – Rzecznicy dopilnują, aby administracje myślały najpierw "na małą skalę" oraz uwzględniały interesy MŚP przy uchwalaniu nowego prawa – mówi wiceprzewodniczący KE Antonio Tajani.

2011-05-20
Reklamówki do lamusa?
W jaki sposób ograniczyć stosowanie plastikowych toreb na zakupy? – to temat internetowej ankiety przygotowanej przez Komisję Europejską. Wśród proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie opłat, opodatkowanie a nawet całkowity zakaz obowiązujący w całej Unii. Konsultacje potrwają do sierpnia br. Co roku statystyczny obywatel UE zużywa około 500 plastikowych toreb na zakupy. Większość z nich jest używana tylko raz.

2011-05-17
Europejski Tydzień MŚP
W dniach 30 maja-3 czerwca zapraszamy przedsiębiorców oraz osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą na szereg bezpłatnych warsztatów i szkoleń

2011-05-16
Młodzi chcą za granicą
53 % młodych ludzi w Europie chce lub chciałoby pracować w innym kraju europejskim - wynika z najnowszych danych Eurobarometru. Brak gotówki zniechęca jednak wielu z nich do zrobienia pierwszego kroku w tym kierunku, czyli spędzenia części swojej edukacji za granicą. Sondaż wskazuje na duży rozdźwięk między powszechnym dążeniem młodych ludzi do pracy za granicą a rzeczywistą mobilnością pracowników: mniej niż 3 % ludności pracującej w Europie mieszka obecnie poza swoim krajem ojczystym. Badanie, przeprowadzone w ramach strategii Komisji „Mobilna młodzież”, zostaje opublikowane w przededniu Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2011 (w dniach 15 – 21 maja).

2011-05-12
Dzień Europy na Małym Rynku
Z wieży kościoła Mariackiego popłynęły dźwięki "Ody do radości", a w niebo nad Małym Rynkiem poleciało 300 błękitnych balonów w barwach flagi Unii Europejskiej. Tak świętowano w Krakowie Dzień Europy.

2011-05-05
Dzień Europy na Małym Rynku w Krakowie
Układanie flagi UE z piernikowych puzzli, prezentacja dorobku kulturowego krajów Unii Europejskiej, spotkania z małopolskimi Eurodeputowanymi, wspólne śpiewanie „Ody do radości”, a także: koncerty, zabawy, quizy z nagrodami dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych atrakcji.

2011-04-21
Nowa edycja "Ludzka twarz EFS"
Ruszyła piąta edycja konkursu dla dziennikarzy ogólnopolskich i regionalnych "Ludzka twarz Europejskiego Funduszu Społecznego". Jego celem jest pokazanie, że środki EFS rzeczywiście potrafią zmieniać ludzkie życie. W tym roku konkurs będzie promował wsparcie EFS dla osób niepełnosprawnych oraz ludzi w wieku 50+. Pula nagród pieniężnych, przyznawanych w kategoriach "Pióro", "Mikrofon" i "Ekran", wynosi 45 tys. złotych. Prace można nadsyłać do 9 września br.

2011-04-08
Domena .eu na piątkę
Domena internetowa „.eu” obchodzi dziś swoje piąte urodziny i ma co świętować. Jest dziewiątą co do wielkości domeną najwyższego poziomu w Internecie, piątą co do popularności krajową domeną najwyższego poziomu na świecie i czwartą w Europie. Liczba adresów zarejestrowanych w domenie „.eu” sięga niemal 3,5 mln i wciąż rośnie, szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

2011-04-07
Żółta kartka za ceny gazu
Komisja Europejska zwróciła się dziś oficjalnie do Włoch, Polski i Rumunii o dostosowanie krajowych przepisów dotyczących regulowanych cen za energię dla odbiorców końcowych do przepisów UE. Unijne prawo dotyczące wewnętrznego rynku energii przewiduje, że ceny są przede wszystkim determinowane przez podaż i popyt. Ceny dla odbiorców końcowych ustalane w drodze interwencji państwa stwarzają przeszkody dla nowych podmiotów na rynku, tym samym pozbawiając odbiorców i przedsiębiorstwa prawa do wyboru najlepszej usługi dostępnej na rynku. Komisja podjęła decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii do trzech państw członkowskich. Jeśli państwa członkowskie nie wywiążą się ze swoich obowiązków prawnych w terminie dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości.

2011-04-05
Konkurs „Zjednoczona w różnorodności czyli mój region w Unii Europejskiej”.
Zapraszamy do wzięcia udziału a konkursie plastycznym „Zjednoczona w różnorodności czyli mój region w Unii Europejskiej”.

2011-03-24
Ostatnia prosta do Prezydencji
- Studniówka to miłe wydarzenie, które jednak poprzedza czas ciężkiej pracy – mówił minister Mikołaj Dowgielewicz podczas forum podsumowującego stan przygotowań Polski do przewodnictwa w Radzie UE. W dyskusji "Pro100 do Prezydencji. Forum", dzięki transmisji on-line z Warszawy, uczestniczyć mógł każdy internauta zainteresowany przyszłością Unii. Forum zorganizowała KE w Polsce, MSZ oraz UW.

2011-03-17
Pocztówka 100dniówka
Uruchomiliśmy aplikację „Pocztówka 100dniówka”, aby uczcić 100dniówkę Polskiej Prezydencji w UE. Wiąże się to z imprezą, która odbędzie się już 23 marca - "Pro100 do Prezydencji. Forum". Dokładnie na 100 dni przed objęciem przez Polskę Przewodnictwa w Radzie UE pełnomocnik rządu Mikołaj Dowgielewicz przedstawi bilans przygotowań do Prezydencji. Będzie też okazja, by dowiedzieć się więcej o polityce wschodniej i wolontariacie.

2011-02-18
„Piękne oblicze nauki i biznesu” - konferencja
Pozycja kobiet w świecie nauki i biznesu oraz możliwość realizacji kariery zawodowej i łączenie jej z życiem rodzinnym będzie tematem 3 edycji konferencji poświęconej promowaniu aktywności zawodowej wśród kobiet.

2011-02-11
Ładowarka dla wszystkich
Ładowarka pasująca do wszystkich telefonów komórkowych? Od teraz to możliwe! Dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej 14 największych firm zobowiązało się do ujednolicenia swoich produktów. Będzie to miało nie tylko kolosalne znaczenie dla wygody użytkowników komórek, ale również dla środowiska naturalnego. - To naprawdę dobra wiadomość dla europejskich konsumentów – mówi wiceprzewodniczący KE Antonio Tajani.

2011-02-10
Europejski Dzień Numeru Alarmowego
11 lutego br. po raz trzeci w całej UE obchodzony jest jako Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji Europejskie Stowarzyszenie Numeru Ratunkowego oraz portal edukacyjno - informacyjny znamibezpiecznie.pl organizują konferencję poświęconą funkcjonowaniu tego numeru w Polsce i Europie. Impreza promująca numer 112 także w Krakowie.

2011-01-26
Łatwiejsze pieniądze na naukę
Komisja Europejska chce zachęcić najlepszych naukowców oraz najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa, w szczególności małe i średnie (MŚP), do udziału w 7. unijnym programie ramowym w zakresie badań. Chodzi o to, by łatwiej było skorzystać z unijnego wsparcia i mniej czasu przeznaczać na wypełnianie formularzy i różnych dokumentów.

2011-01-19
Kariera w Unii przez interenet
Myślisz o karierze europejskiego urzędnika, ale nie wiesz od czego zacząć? Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) zaprasza na pierwszą internetową prezentację na temat wymogów stawianych przyszłym pracownikom europejskich instytucji. Będzie można dowiedzieć się o warunkach pracy i życia w Brukseli, a także zadawać pytania. Zainteresowanych zapraszamy do komputerów w czwartek 20 stycznia między 16.00 a 17.00.

2011-01-14
Konkurs o Nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego EUROLIDER 2011
5 stycznia 2011 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło Konkurs o Nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego EUROLIDER 2011.

2011-01-14
Kontroluj dziecko w sieci
Zaledwie co czwarty rodzic monitoruje i ewentualnie blokuje treści nieodpowiednie dla jego dziecka, choć większość przeglądarek internetowych posiada takie możliwości – wynika z ankiety przeprowadzonej w ramach unijnego programu "Bezpieczny internet". Publikacja wyników badań to element przygotowań do Dnia Bezpiecznego Internetu, który jest obchodzony 8 lutego w kilkudziesięciu krajach świata.

2011-01-10
Węgry na czele UE
Zapewnienie stabilności europejskiej gospodarki, rozszerzenie UE, wsparcie Partnerstwa Wschodniego i kwestie związane z energią oraz integracja Romów - to priorytety węgierskiego przewodnictwa w UE. Węgry, które przystąpiły do UE w 2004 r., sprawują prezydencję w Radzie UE po raz pierwszy. Po nich przyjdzie czas na Polskę.

2011-01-05
Bądź wolontariuszem! Zmieniaj świat!
Co roku 100 milionów Europejczyków poświęca swój czas i wiedzę, pomagając potrzebującym i dając coś od siebie społecznościom, w których żyją. Emerytowany nauczyciel sztuki prowadzi wykłady w muzeum, licealista w szpitalu czyta książki chorym dzieciom, były piłkarz trenuje zawodników klubu z sąsiedztwa. Aby podkreślić te wysiłki i zachęcić innych do ich podejmowania, Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu.

2011-01-03
Estonia wita euro
Estonia przyjęła euro i jest już 17 krajem, w którym obowiązuje wspólna, europejska waluta. Już pół roku temu, Komisja Europejska uznała, że Estonia spełnia kryteria przyjęcia wspólnej waluty i przedłożyła Radzie wniosek w sprawie przystąpienia tego kraju do strefy euro. Teraz decyzja Rady weszła w życie, a euro pojawiło się w portfelach Estończyków.

2010-12-28
Konsultacje: ile można pracować?
Jaki może być maksymalny czas dyżuru w pracy? Jaki powinien być minimalny okres wypoczynku? Jak godzić pracę zawodową z życiem rodzinnym? W ramach przeglądu dyrektywy UE w sprawie czasu pracy Komisja rozpoczęła obowiązkowy drugi etap konsultacji z przedstawicielami pracowników i pracodawców na poziomie UE. Przedstawiono również szczegółowe sprawozdanie na temat wdrożenia dyrektywy.

2010-12-16
Budżet Unii przyjęty!
- Mamy budżet dla 500 milionów Europejczyków. Możemy się teraz zająć ważnymi sprawami! – ogłosił w Strasburgu komisarz Janusz Lewandowski. Impas w sprawie budżetu na 2011 r. trwał od listopada, kiedy Rada UE i Parlament nie osiągnęły porozumienia na temat kwestii politycznych związanych z budżetem UE. Brak porozumienia groził wprowadzeniem prowizorium budżetowego, opartego na planie wpływów i wydatków na rok 2010.

2010-12-15
Wiesz, co jesz?
Gwarancja jakości dla konsumentów i uczciwa cena dla rolników - to dwa cele pakietu środków dotyczących jakości żywności, który przyjęła Komisja Europejska. Po raz pierwszy zebrano kompleksowe rozwiązania dotyczące systemów certyfikacji, które z jednej strony mają zapewnić klientowi rzetelną informację na temat pochodzenia produktu, z drugiej zaś pomóc drobnym wytwórcom w sprzedaży.

2010-12-13
Bezpieczne prezenty pod choinką
W okresie przedświątecznym, gdy gwałtownie rośnie sprzedaż zabawek, Komisja Europejska przypomina o konieczności zwracania uwagi na jakość wyrobów, które potem staną się prezentami dla najmłodszych. KE przygotowała specjalną z ulotkę na temat bezpiecznych zabawek, która została opracowana we współpracy z RAPEX (Europejski System Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych).

2010-12-08
Co wiesz o "Marie Curie"?
Kto udzielił wsparcia w rozwoju zawodowym 50 tysiącom naukowców? Gdzie dostępne są aż 562 miliony euro na sfinansowanie kolejnych projektów badawczych? Europejski program "Marie Curie" to szansa m.in. dla tych badaczy, którzy chcą pracować za granicą. W dniach 9-10 grudnia 2010 r. w Brukseli odbędzie się konferencja "Marie Curie Actions for an Innovative Europe" poświęcona programowi.

2010-11-23
Kobieta przedsiębiorcza - Warsztaty z konstruowania biznesplanu
Europe Direct Kraków zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko Panie, na szkolenie drugie szkolenie z cyklu "Kobieta przedsiębiorcza" - Warsztaty z konstruowania biznesplanu. Szkolenie odbędzie się w dniu 9 grudnia 2010 w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, budynek ARESZT, ul. Warszawska 24, Kraków.

2010-11-18
"Razem" przeciw ubóstwu
Polska piosenka "Razem" duetu Marcin Cichy i Mariusz Florczyk wygrała internetowy plebiscyt na najlepszy utwór w konkursie Komisji Europejskiej Piosenka "Muzyka przeciw ubóstwu". Równorzędna nagroda, przyznana przez jury, trafi do Toni und Mareike. Laureaci konkursu nagrają piosenkę w profesjonalnym studiu oraz wystąpią podczas Europejskich Dni Rozwoju w Brukseli.

2010-11-09
Szansa dla polskich bezrobotnych
Kolejny raz Komisja Europejska przyznała Polsce wparcie dla osób, które utraciły pracę. Tym razem 114 250 euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) pozwoli przeszkolić 189 byłych pracowników m.in. z przedsiębiorstwa H. Cegielski-Poznań. Pod koniec października KE przyznała już 630 tys. euro na przekwalifikowanie bezrobotnych z Wielkopolski.

2010-11-04
Kobieta przedsiębiorcza - szkolenie
Europe Direct Kraków zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko Panie, na szkolenie z zakresu przedsiębiorczości "Kobieta przedsiębiorcza". Szkolenie odbędzie się w dniu 18 listopada 2010 w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, sala GIL, budynek Stołówki , ul. Warszawska 24, Kraków.

2010-10-28
Plan na nowy rok
Wyprowadzenie z kryzysu europejskiej gospodarki, przywrócenie wzrostu na rzecz zatrudnienia, wzmocnienie praw obywateli UE oraz zwiększenie znaczenia Europy w globalnej polityce – to priorytety na 2011 r. przyjęte właśnie przez KE. – Nasza polityka powinna być odzwierciedleniem naszego nieustającego zaangażowania w przywracanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego – stwierdził szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

2010-10-27
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Politechnice Krakowskiej
Między 15 a 21 listopada 2010 odbywa się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Ideą przedsięwzięcia jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie będzie wspierać przedsiębiorcze postawy i które pozwoli rozwinąć się kreatywnym inicjatywom młodych ludzi. Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, aby wpisać się w tę ideę zamierza zorganizować w dniach od 15 do 19 listopada 2010 roku szereg szkoleń o tej tematyce oraz międzynarodową konferencję, a także Otwarte Dni Wspierania Przedsiębiorczości.

2010-10-21
Komisja kontra dopalacze
Komisja Europejska wzywa do zakazania sprzedaży mefedronu – niebezpiecznego, podobnego do ekstazy narkotyku, który można nadal legalnie kupić w 12 państwach Unii Europejskiej. Według szacunków, tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii substancja ta przyczyniła się do śmierci 37 osób. Mefedron został zdelegalizowany już w 15 państwach wspólnoty, w tym także w Polsce.

2010-10-15
Kulturalna walka pięciu
Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław - to miasta, które pozostały w grze o tytuł "Europejskiej Stolicy Kultury 2016". Z wyścigu odpadły właśnie Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Toruń, Poznań i Szczecin. Decyzję w tej sprawie podjęła komisja oceniająca miasta kandydujące do tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”, która obradowała w Warszawie. Miastom, które przeszły do kolejnego etapu gratuluje Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

2010-10-14
Nauka + Biznes w Małopolsce
Wczoraj na Małym Rynku w Krakowie odbyły się Małopolskie Targi Innowacji pod hasłem Nauka + Biznes, na których można było odwiedzić m.in. stoisko Europe Direct Kraków.

2010-10-11
Pszczoła i kwiat czekają na pomoc
Różnorodność biologiczna w Europie jest w dalszym ciągu poważnie zagrożona - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej. Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Miedzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności, ale już wiadomo, że UE nie osiągnęła celu zakładającego powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej. Powód? Nadmierne obciążenia, jakim poddajemy nasze środowisko poprzez zmiany w użytkowaniu gruntów, emisję zanieczyszczeń, wprowadzanie gatunków inwazyjnych i zmianę klimatu.

2010-10-05
Żółta kartka dla Polski
Komisja Europejska pięciokrotnie upomniała Polskę w sprawie naruszeń prawa wspólnotowego. Decyzje dotyczą takich dziedzin jak usługi płatnicze, energetyka, jakość powietrza, rejestracja pojazdów przystosowanych do ruchu prawostronnego, bezpieczeństwo i higiena pracy. Polsce grożą postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości.

2010-10-04
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji - miecz i tarcza przedsiębiorcy
Chcesz dowiedzieć się, jak bronić się przed nieuczciwym konkurentem, jak zgodnie z prawem budować przekaz reklamowy, jak chronić swoje tajemnice i strategię marketingową ? Zapraszamy na szkolenie "Zwalczanie nieuczciwej konkurencji - miecz i tarcza przedsiębiorcy"

2010-09-30
Modelowe Dolina i Bagna Biebrzy
Ostoja dzikiej przyrody Dolina i Bagna Biebrzy uznano za "Modelowy europejski ośrodek turystyki wodnej 2010" w Polsce. 27 września w Brukseli, podczas uroczystej ceremonii, wręczono nagrody EDEN (European Destination of Excellence). Otrzymało je 25 regionów i miejscowości w Europie. W konkursie nagradzana jest innowacyjność i poszanowanie zasad zrównoważonego rozwoju w zarządzaniu turystyką.

2010-09-27
Kraków na językach
Językowe łamigłówki, "Oda do radości" na rockowo i mnóstwo informacji europejskich – w piątek 24 września Kraków śmiało można było nazwać stolicą wielojęzyczności. Na Małym Rynku wyrosło europejskie miasteczko namiotów, a w każdym z nich królował inny język. Europejski Dzień Języków pod Wawelem był znakomitą zabawą dla setek młodych ludzi.

2010-09-23
Język otwiera drzwi!
Różnorodność i bogactwo języków, a także poznawanie ich przez całe życie to najważniejsze przesłanie tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków w Krakowie. Drzwi do świata europejskich kultur otworzą się w piątek, 24 września, na Małym Rynku w Krakowie, o godz. 10:00. W programie m.in. koncerty, konkursy oraz wiele innych atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

2010-09-22
Zostaw auto, wskocz na rower!
Dziś w całej Europie "Dzień bez samochodu". To kulminacyjny moment trwającego od 16 września Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010, największego tego typu wydarzenia w skali światowej. Hasło tegorocznej kampanii – "Podróżuj mądrzej, żyj lepiej" – ma zachęcić lokalne władze do działań, które uczyniłyby komunikację miejską bardziej przyjazną dla ludzi i środowiska. W Polsce w ETM bierze udział ponad 110 miast.

2010-09-22
Kobiecy wymiar Europy
Komisja Europejska przyjęła pięcioletnią strategię na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn w Europie. Ma ona umożliwić lepsze wykorzystanie potencjału pań i tym samym przyczynić się do osiągnięcia wspólnych gospodarczych i społecznych celów UE. - – Aby osiągnąć ożywienie gospodarcze w Europie, należałoby efektywniej wykorzystać bogactwo talentów kobiet – uważa wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding.

2010-09-21
Igrzyska pod znakiem nadziei
Od 18 do 23 września 2010 roku w Warszawie odbywają się Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. To największa i najważniejsza w tym roku sportowa impreza w Polsce. Wśród licznych firm i organizacji wspierających to wydarzenie jest także Komisja Europejska. W sobotę tuż po godz. 14.00 przed warszawskim ratuszem, uczestników sztafety olimpijskiej powitała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wśród zaproszonych gości był także Janusz Lewandowski - komisarz UE ds. budżetu.

2010-09-20
30 lat "Solidarności" w Europie
Seminarium "Narodziny wolności", konkurs "Filmuj z wolnej stopy!", widowisko multimedialne "Rytmy wolności" oraz wystawa zdjęć Erazma Ciołka "W drodze do wolności" – to cykl niekonwencjonalnych imprez przygotowywanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce z okazji 30. urodzin "Solidarności". Chętnych zapraszamy do rejestrowania się na stronach internetowych. Daj się ponieść atmosferze wolności!

2010-09-14
Kryzys stracił impet
Polska i Niemcy są europejskimi liderami pod względem radzenia sobie z kryzysem – ocenia Komisja Europejska. Najnowsze prognozy pokazują, że polska gospodarka – podobnie jak niemiecka – w 2010 r. ma szansę wypracować o 3,4 proc. większy PKB niż rok temu. – Sytuacja w Europie jest zdecydowanie lepsza niż przewidywano wiosną – ocenia komisarz Olli Rehn.

2010-09-09
Barroso o przyszłości Europy
Obecny kryzys ekonomiczny pokazał jak bardzo poszczególne kraje UE są od siebie uzależnione, że kryzys w jednej części Europy, jest od razu widoczny w innej części kontynentu i że jedynie działając razem możemy osiągnąć sukces - mówił w Krynicy szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Był on gościem panelu otwierającego XX Forum Ekonomiczne - "Europa po Lizbonie - strategie dla przyszłości", odebrał też nagrodę "Man of the Year 2009".

2010-09-06
Małopolska Noc Naukowców
Chcesz zobaczyć prawdziwych naukowców w akcji? Chcesz dowiedzieć się czym zajmują się w swych tajemniczych laboratoriach? Wyrusz po przygodę z naukowcem podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2010 – 24 września 2010! Przyjdź, zobacz, dotknij, zrozum otaczający świat! A kto prześpi - niech żałuje!

2010-08-26
KE ściga przestępcze fortuny
Komisja Europejska apeluje do 14 krajów UE o jak najszybsze wprowadzenie w życie przepisów umożliwiających państwom członkowskim konfiskatę dóbr przestępców za granicą. - Szkoda, że w czasie kryzysu gospodarczego państwa UE pozwalają wyciekać z systemu aktywom skazanych przestępców, wartym miliardy euro – mówi Viviane Reding.

2010-08-19
Wybierz Kobiety Europy
Już tylko do 25 sierpnia br. można zgłaszać kandydatury w ramach projektu „Kobiety Europy”. Inicjatywa Instytutu UE ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) ma promować i doceniać panie, których postawa i działalność stają się wzorem dla innych. Portrety 12 najpopularniejszych kandydatek zostaną zamieszone w specjalnym kalendarzu na 2011 rok „Kobiety inspirujące Europę”.

2010-08-13
Podróżuj mądrzej, żyj lepiej
W dniach 16-22 września w całej Europie obchodzony będzie po raz kolejny Europejski Tydzień Mobilności (ETM). Odbędą się wtedy liczne imprezy promujące bardziej ekologiczne formy transportu. Do udziału w tegorocznej edycji ETM zgłosiło się już 31 polskich miast - m.in. Warszawa, Łódź, Gdynia i Puławy, ale kolejne mogą jeszcze to zrobić do 13 sierpnia! Kampanię wspiera Komisja Europejska.

2010-08-12
Precyzyjna walka z rakiem piersi
Każdego roku w Unii Europejskiej diagnozuje się 350 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi. Brak skutecznych technologii diagnozowania przypadków trudnych bądź nietypowych oznacza, że część zachorowań pozostaje nierozpoznana lub błędnie zdiagnozowana. Dlatego w też ramach projektu HAMAM, UE przeznaczyła 3,1 miliona euro na opracowanie lepszej, dokładniejszej i szybszej diagnostyki raka piersi.

2010-08-12
Zaprojektuj gadżet EFS!
Lubisz projektować gadżety? Chciałbyś wykorzystać swój talent, by pokazać zalety Europejskiego Funduszu Społecznego? Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego ogłaszają ogólnopolski konkurs na projekt gadżetu promującego EFS. Konkurs jest adresowany do podmiotów ekonomii społecznej. Termin nadsyłania prac upływa 30 września br.

2010-08-05
Nowe świadczenia dla samozatrudnionych
Osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz ich partnerzy zyskują dziś lepszą ochronę socjalną, w tym po raz pierwszy – prawo do urlopu macierzyńskiego. Znowelizowana dyrektywa unijna dotycząca osób samozatrudnionych oraz ich małżonków wzmacnia prawo do ochrony socjalnej milionów kobiet na rynku pracy, promując wśród nich przedsiębiorczość. Obecnie zaledwie jedna trzecia przedsiębiorców to kobiety.

2010-07-30
Euro: nadzieje i obawy
Większość mieszkańców nowych krajów UE, które nie dołączyły jeszcze do strefy euro, czuje się źle informowana na temat wspólnej europejskiej waluty – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Choć niemal wszyscy zgadzają się, że euro ułatwia podróżowanie, to np. Polacy najbardziej obawiają się, iż zamiana złotówek na wspólną walutę może spowodować nieuczciwe manipulacje cenami.

2010-07-22
Bezpieczniej na drogach Unii
Za 10 lat liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drogach Europy zmniejszy się o połowę – zapowiada Komisja Europejska. Unijną inicjatywę ujęto w "Europejskich kierunkach polityki w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011-2020". Przewidują one bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa pojazdów, lepsze szkolenia użytkowników dróg oraz skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego.

2010-07-16
Każdy grosz pod kontrolą
Rolnictwo, polityka spójności i fundusze pomocy przedakcesyjnej – w tych sferach unijnego finansowania Komisja Europejska stwierdziła wzrost nieprawidłowości i nadużyć. KE opublikowała roczny raport poświęcony ochronie interesów finansowych UE. - Sprawozdanie skupia się na przejrzystości i odpowiedzialności, czyli dwóch kardynalnych zasadach prawidłowego zarządzania finansami – podkreśla komisarz Algirdas Šemeta.

2010-07-01
Belgia przejmuje stery UE
- Jesteśmy gotowi ograniczyć naszą własną rolę jako prezydencji, by dać więcej miejsca przewodniczącemu Rady Europejskiej oraz szefowej unijnej dyplomacji – zadeklarował premier Yves Leterme inaugurując półroczne przewodnictwo Belgii w Radzie Unii Europejskiej. Belgia, która była współzałożycielem wspólnoty, będzie kierować pracami Unii już po raz dwunasty.

2010-06-29
Od 1 lipca tańszy roaming
Od 1 lipca 2010 r. europejscy klienci nie muszą się już obawiać gigantycznych rachunków za korzystanie z internetu poprzez telefonię komórkową za granicą w obrębie UE. Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi roamingu, limit opłat za takie połączenia będzie wynosił 50 euro bez VAT, chyba że abonent wystąpi o ustalenie innego pułapu. Niższe będą także koszty połączeń głosowych.

2010-06-24
Kryzys zbiera żniwo
Co szósty Europejczyk ma trudności z płaceniem rachunków, a trzech na czterech uważa, że w ciągu ostatniego roku problem ubóstwa w ich kraju powiększył się – wynika z badania Eurobarometru, dotyczącego społecznych skutków kryzysu. Przeprowadzono je w maju 2010 r., zaś publikacja wyników przypada w połowie Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

2010-06-23
Rekordowy Erasmus
Prawie 200 tys. młodych ludzi wyjechało w ubiegłym roku akademickim na studia i staże za granicą w ramach unijnego programu Erasmus. To najlepszy wynik od 1987 roku! – „Pokolenie Erasmusa” potwierdza, że to doświadczenie pomaga w rozwoju naukowym i osobistym, a także ułatwia znalezienie pracy po studiach – podkreśla Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

2010-06-15
Pytania o prawa dziecka
Ruszyły publiczne konsultacje, które pomogą Komisji Europejskiej określić, w jaki sposób unijna polityka może w większym stopniu przyczynić się do wspierania praw dziecka. Konsultacje obejmują kwestie takie jak przyjazny dzieciom wymiar sprawiedliwości, przemoc wobec dzieci, ubóstwo oraz aktywne uczestnictwo. Konsultacje potrwają do 20 sierpnia 2010 r.

2010-06-14
Siemiatycze: wystartował "EuroQuiz 2010"
Jak brzmi motto Unii Europejskiej, gdzie leży Schengen, kto jest kompozytorem hymnu europejskiego – m.in. na takie pytania odpowiadali uczestnicy konkursu „EuroQuiz 2010”, który 13 czerwca wystartował Siemiatyczach, w ramach obchodzonych w tym czasie Dni Miasta. Oprócz sprawdzianu z wiedzy o UE, na gości Miasteczka Europejskiego czekały liczne atrakcje. Impreza w Siemiatyczach zainaugurowała trzecią edycję letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce.

2010-06-10
O powodzi i Prezydencji
KE rozpatrzy najszybciej jak to możliwe polskie wnioski o pomoc w związku z katastrofalną powodzią – zapewnił przewodniczący José Manuel Barroso podczas wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem. – Liczymy na to wsparcie, oczywiście w ramach obowiązujących procedur. Nie oczekujemy nadzwyczajnego traktowania – podkreślał polski premier. W środę w Brukseli odbyła się wspólna sesja plenarna kolegium komisarzy UE i delegacji polskiego rządu.

2010-05-28
Nie puszczaj zdrowia z dymem!
Europejczycy popierają coraz bardziej surowe metody walki z paleniem tytoniu, ale jednocześnie co trzeci mieszkaniec naszego kontynentu nadal sięga po papierosy – wynika z badania Eurobarometru. Komisja Europejska zaprezentowała je przed tegorocznym Dniem Bez Papierosa, który przypada w poniedziałek 31 maja. – Tytoń zabija co roku 650 tysięcy Europejczyków – przypomina komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej John Dalli.

2010-05-21
Polacy fotografują euro
"Eurokolor – nowe barwy polskiej gospodarki" – to tytuł fotografii, która znalazła się wśród siedmiu ścisłych finalistów konkursu „Euro: co to dla nas oznacza?” zorganizowanego dla młodzieży przez Dyrekcję Generalną ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. 25 maja podczas Brukselskiego Forum Gospodarczego najlepszym zespołom zostaną wręczone nagrody.

2010-05-14
Unia Możliwości
Już 29 maja w Klubie Studenckim „Żaczek” wszyscy studenci i absolwenci wyższych uczelni będą mieli okazje wziąć udział w Targach Informacji Europejskiej „Unia Możliwości”. Organizatorem imprezy jest AEGEE-Kraków.

2010-05-12
EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŚP W KRAKOWIE
Rok 2010 jest kolejnym rokiem, w którym to na terenie całej Europy w maju i czerwcu będą miały miejsce konferencje, wykłady, szkolenia oraz panele dyskusyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia MŚP. Wydarzenie to jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma za zadanie promować ducha przedsiębiorczości w Europie oraz informować przedsiębiorców na temat wsparcia dostępnego na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym. Dzięki tej inicjatywie MŚP będą mogły skorzystać z wszelkich informacji, porad, pomocy i pomysłów, które umożliwią im rozwinąć działalność.

2010-05-11
Dzień Europy w Krakowie
Obchody Dnia Europy w Krakowie rozpoczęły się deszczowo. Tuż po hejnale o godz. 12.00 Krakowska Orkiestra Staromiejska zainaugurowała swoim występem Dzień Europy. Zgromadzonych gości powitał Wiceprezydent Miasta Krakowa Wiesław Starowicz. Głos zabrali również obecni europarlamentarzyści pani poseł Róża Thun oraz pan poseł Bogusław Sonik. Deszczowe chmury rozgonił odśpiewany przez uczestników imprezy hymn Unii Europejskiej „Oda do Radości”, który usłyszeć można było po raz drugi o godzinie 13.05 z Wieży Mariackiej.

2010-04-29
Dzień Europy !
Europe Direct Krakow zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Europy 9 maja 2010 na Rynku Głównym w Krakowie.

2010-04-19
Miliard euro dla Polski, Czech i Słowacji
Polska dostanie w latach 2011-2013 z funduszy strukturalnych dodatkowe 633 mln euro, Republika Czeska 237 mln a Słowacja 138 mln. To bezpośredni wynik wyższego niż przewidywano wzrostu gospodarczego w tych krajach. – Przyznane środki powinny posłużyć do dalszej modernizacji gospodarek, by były one gotowe na wyzwania przyszłości – oceniał komisarz ds. programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski.

2010-04-13
Polki finalistkami akcji "Zasadź drzewo"
Trzy Polki znalazły się w finale kampanii Komisji Europejskiej "Zasadź drzewo". Zadaniem uczestników było posadzenie – dostarczonej przez KE – sadzonki trzmieliny i zamieszczenie relacji fotograficznej na stronie "Click a Tree". Celem akcji było wskazanie, że drzewa mogą chronić naszą planetę przed niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

2010-04-08
Dzień Wiosny 2010
„Dzień Wiosny w Europie 2010” - to kolejna edycja kampanii, która ma zachęcić uczniów szkół podstawowych i średnich oraz ich rodziców do bliższego zainteresowania się głównymi zagadnieniami dotyczącymi Europy, takimi jak kryzys ekonomiczny, bezrobocie młodych, zmiana klimatu, edukacja i zwalczanie ubóstwa. Kampania potrwa do 30 czerwca.

2010-03-31
Nowy kodeks wizowy UE
5 kwietnia wchodzi w życie nowy kodeks wizowy UE. To zbiór wszystkich przepisów prawnych regulujących wydawanie decyzji w sprawie wiz dla obywateli krajów trzecich. Dzięki niemu wzrośnie przejrzystość, pewność prawa, zagwarantowane będzie też równe traktowanie osób składających wnioski wizowe poprzez ujednolicenie zasad i praktyk stosowanych przez państwa należące do strefy Schengen.

2010-03-29
Znak jakości za języki
Rusza IX edycja konkursu European Language Label 2010. Zapraszamy wszystkie instytucje oświatowe zajmujące się kształceniem językowym do składania wniosków o przyznanie prestiżowego, europejskiego znaku jakości w nauczaniu języków. Termin składania wniosków upływa 28 maja br.

2010-03-26
Dotacje na założenie firmy
Wczoraj na Politechnice Krakowskiej odbyło się szkolenie "Dotacje na założenie firmy". Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z aktualnymi programami operacyjnymi, szczególnie z tymi Działaniami, które wspierają przedsiębiorczość.

2010-03-26
Innovator Małopolski 2010
Centrum Transferu Technologii zaprasza do udziału w piątej już edycji konkursu Innovator Małopolski 2010.

2010-03-18
Zafunduj sobie przyszłość - szkolenie na temat pozyskiwania funduszy europejskich
Centrum Transferu Technologii oraz Fundacja VIRIBUS UNITRIS zapraszają na szkolenie - "Dotacje na założenie firmy", które odbędzie się 25 marca 2010, w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska w budynku ARESZT.

2010-03-17
Polska musi oddać 92 mln euro
Kraje UE będą musiały oddać w sumie 346,5 mln euro uzyskanych w ramach unijnych środków na rolnictwo. Pieniądze te powrócą do wspólnotowego budżetu z powodu nieprzestrzegania przepisów lub zastosowania złych procedur kontroli w zakresie wydatków. Polska będzie musiała zwrócić 92 mln euro z powodu niedociągnięć dotyczących dopłat obszarowych.

2010-03-16
Nauka, biznes i kobiety
- Nie stać nas zmarnowanie potencjału tkwiącego w kobietach – mówiła europoseł Róża Thun podczas konferencji "Nauka, biznes, działalność społeczna – twarzą kobiety". Dwudniowe spotkanie, którego gośćmi były kobiety odnoszące sukcesy w polityce, działalności gospodarczej i naukowej, zostało zorganizowane przez Punkt Informacyjny Europe Direct Kraków oraz Regionalne Centrum Informacji dla Naukowców.

2010-03-02
Wspólne "NIE" dla ubóstwa!
Po Madrycie, czas na Warszawę! Konferencją „Budujmy społeczeństwo dla wszystkich”, której gospodarzem było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęły się polskie wydarzenia związane z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Jednym z celów roku jest uświadomienie nam wszystkim, że ubóstwo i wykluczenie społeczne mają wiele twarzy i często są bliżej niż nam się to wydaje – mówił jeden z Ambasadorów Roku, Emilian Kamiński.

2010-02-26
Tydzień nowych technologii
1 marca w ponad 20 krajach Unii Europejskiej rusza pierwszy Europejski Tydzień e-Umiejętności. Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom rosnących możliwości związanych z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i zachęcenie ich do studiowania kierunków informatycznych. Organizatorzy zaplanowali ponad sto imprez, które mogą przyciągnąć nawet 300 tys. uczestników.

2010-02-25
Nowe wyzwania dla UE
Trwająca hiszpańska prezydencja, pomysły na polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, Partnerstwo Wschodnie, wspólnotowa polityka energetyczna – to tematyka spotkania przedstawicieli ośrodków naukowo-badawczych i organizacji pozarządowych. Cykl prezentacji tematycznych oraz dyskusję zorganizowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.

2010-02-16
Konferencja „Nauka, biznes, działalność społeczna – twarzą kobiety”
Europe Direct Kraków zaprasza na konferencję „Nauka, biznes, działalność społeczna – twarzą kobiety”. Naszym celem jest promocja Kobiet, które odniosły sukces w dziedzinie nauki i biznesu, oraz zachęcenie kobiet do aktywności naukowej, biznesowej i społecznej.

2010-02-03
Kryzys nadal straszy
Europejczycy są zadowoleni ze swojego życia prywatnego, martwi ich jednak sytuacja gospodarcza i poziom bezpieczeństwa socjalnego w ich krajach – wynika z najnowszego badania opinii publicznej Eurobarometr. Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji osobistej są z reguły mieszkańcy krajów skandynawskich oraz Holendrzy, zaś najbardziej narzekają obywatele Bułgarii, Węgrzy, Grecy i Rumuni.

2010-02-01
EUROLIDER 2010 - Konkurs o Nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego
Ruszyła II edycja konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego EUROLIDER 2010. Celem konkursu jest wyróżnienie osób, które dzięki zaangażowaniu na rzecz rozwoju lokalnego i aktywizacji lokalnej społeczności, sięgając po Fundusze Europejskie zmieniają najbliższą rzeczywistość.

2010-02-01
Polka wygrała konkurs na plakat!
Polka Maria Mileńko wygrała konkurs Komisji Europejskiej na plakat, który w tym roku będzie promował obchody Dnia Europy. Praca 23-latki pokonała 9 innych projektów, które znalazły się w finałowej dziesiątce wyłonionej przez międzynarodowe jury. O zwycięstwie Polki zadecydowali internauci, którzy mogli głosować do 31 stycznia. Plakat Marii Mileńko zdobył 414422 punktów.

2010-01-25
Nakręć film o swojej Europie
"Europa w obrazach" – to tytuł konkursu Komisji Europejskiej na najlepszy krótki film, w którym wykorzystane zostaną materiały archiwalne. Clip może trwać maksymalnie trzy minuty i ma być autorską refleksją na temat historii Europy. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 tys. euro. Termin nadsyłania prac upływa w połowie marca.

2010-01-21
Europa przeciwko ubóstwu
Rusza kampania społeczna "Nie dla ubóstwa!" W czwartek 21 stycznia w Madrycie Komisja Europejska oraz hiszpańska prezydencja oficjalnie zainaugurują Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010. W kampanii weźmie udział 29 państw – kraje UE, Norwegia i Islandia. Według statystyk, ubóstwo dotyka co szóstego Europejczyka.

2010-01-11
Wybierz plakat na Dzień Europy!
Do końca stycznia trwa internetowe głosowanie na najlepszy plakat promujący obchody Dnia Europy 2010. Spośród 1703 nadesłanych prac międzynarodowe jury wybrało dziesięć najlepszych, w tym plakat z Polski. Teraz głos należy do internautów – to oni wyłonią zwycięzcę, którego praca będzie promować tegoroczny Dzień Europy.

2010-01-05
Rok walki z ubóstwem
Rozpoczął się Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Zaplanowano wiele inicjatyw i działań, m.in. w maju odbędzie się spotkanie ludzi żyjących w ubóstwie z różnych krajów Europy, a w październiku – dyskusja przy okrągłym stole. Każde z państw UE opracuje własny program mający na celu rozwiązanie konkretnych problemów. W obchody roku włączy się też Komisja Europejska w Polsce.

2009-12-29
Strategia 2020
Jeszcze tylko do 15 stycznia 2010 r. można wziąć udział w konsultacjach on-line na temat przyszłości europejskiej gospodarki i strategii UE 2020. Celem strategii UE 2020 jest bardziej ekologiczny wzrost gospodarczy, który jednocześnie ma zapobiegać kryzysowi, z jakim mamy teraz do czynienia. Chodzi o promowanie gospodarki opartej na wiedzy i bardziej przyjaznej dla środowiska. Na podstawie wyników konsultacji, Komisja Europejska przygotuje szczegóły nowej strategii i przedstawi je podczas wiosennych obrad Rady Europejskiej.

2009-12-28
Nowa prezydencja na Nowy Rok
Od Nowego Roku Hiszpania przejmuje na pół roku – po Szwecji – kierownictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jednak program prezydencji obejmuje aż 18 miesięcy! Hiszpanie, po raz pierwszy w historii UE, ustalili priorytety przewodnictwa wspólnie z dwoma innymi krajami, Belgią i Węgrami, które w kolejnych półroczach będą kierować pracami Wspólnoty.

2009-12-18
Traktat na Nowy Rok
W ciągu najbliższych miesięcy Komisja Europejska i inne wspólnotowe instytucje mają skupić się na realizacji zapisów traktatu lizbońskiego – to jedna z najważniejszych konkluzji ostatniego w 2009 roku szczytu liderów UE. Traktat reformujący Unię Europejską to prawdopodobnie największa instytucjonalna rewolucja w ramach Wspólnoty od czasu decyzji o przyjęciu do UE 12 nowych krajów, w tym Polski.

2009-12-16
12 rad dla podróżnych
W związku ze wzmożonym ruchem lotniczym i kolejowym w okresie świąt Komisja Europejska przypomina pasażerom o przysługujących im prawach w przypadku opóźnień lub anulowania połączeń. 12 rad dla podróżnych to początek szerszej kampanii mającej uświadomić obywatelom UE, że w przypadku kłopotów podczas podróży nie są bezbronni.

2009-12-15
Miliardy na ocalenie klimatu
7,2 mld EUR na wsparcie najbiedniejszych krajów świata w walce ze zmianami klimatycznymi, w latach 2010-2012 zdecydowała się przeznaczyć Unia Europejska. To efekt zakończonego w piątek spotkania przywódców 27 krajów UE, w Brukseli. Liderzy państw wspólnoty dyskutowali o polityce klimatycznej w kontekście odbywającej się w Kopenhadze konferencji ONZ. Zatwierdzili też tzw. "program sztokholmski".

2009-12-09
Debata dla licealistów w Brukseli
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w pierwszej symulacji sesji plenarnej. Jej celem jest przybliżenie młodym Europejczykom pracy działającego od ponad 50 lat ciała doradczego UE. Debata "Your Europe, your say " odbędzie się w połowie kwietnia 2010 r., koszty podróży i pobytu uczestników w Brukseli pokrywają organizatorzy.

2009-12-07
Rusza klimatyczny szczyt w Kopenhadze
W Kopenhadze rusza konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, której celem jest wypracowanie globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji spalin i zahamowanie ocieplania się atmosfery. Unia Europejska zaproponuje ograniczenie emisji CO2 co najmniej o 20 proc. do 2020 r., inwestycje w odnawialne źródła energii oraz radykalne zmniejszenie jej użycia.

2009-12-04
Koleje zapłacą za spóźnienia
Pasażerowie pociągów w UE mają już prawo domagać się rekompensat za opóźnienia, które utrudniły im podróż. Na mocy wchodzącego w życie rozporządzenia dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym przysługiwać im będzie także odszkodowanie za zagubiony lub zniszczony bagaż. W Polsce nowe przepisy wejdą w życie z opóźnieniem.

2009-12-01
"Wspólnotowy wzór przemysłowy – podstawa regulacji" - szkolenie dla konsultantów sieci RPK
27 listopada 2009 w ramach spotkania sieci Regionalnych Punktów Kontaktowych Programów Ramowych Polska Południowa odbyło się szkolenie pt. "Wspólnotowy wzór przemysłowy – podstawa regulacji" organizowane przez Punkt Informacyjny Europe Direct Kraków.

2009-12-01
Traktat z Lizbony wchodzi w życie!
1 grudnia 2009 r. to pierwszy dzień obowiązywania traktatu z Lizbony. Na jego mocy Unia Europejska po raz pierwszy będzie miała wspólnego szefa dyplomacji oraz stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, zaś obywatele UE będą mogli proponować Komisji Europejskiej nowe rozwiązania prawne. KE liczy, że traktat z Lizbony pomoże w szybkim wyjściu z kryzysu oraz we wdrażaniu niskoemisyjnej strategii wzrostu gospodarczego.

2009-11-30
Jest nowa Komisja!
Mamy program dla Europy i mamy europejską drużynę - powiedział José Manuel Barroso prezentując nowy skład Komisji Europejskiej. Portugalczyk pokieruje nią po raz drugi z rzędu. Komisarzem ds. budżetowych ma zostać Polak Janusz Lewandowski. Funkcje w "unijnym rządzie" otrzyma także 13 dotychczasowych komisarzy m.in. Hiszpan Joaquin Almunia, Fin Ollie Rehn i Holenderka Neelie Kroes. Nowością jest funkcja komisarza ds. zmian klimatycznych, którą obejmie Dunka Connie Hedegaard.

2009-11-25
Pomoc dla zaginionych dzieci
Już ponad 4500 razy zadzwonił polski Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka, jaki w marcu tego roku powstał przy Fundacji ITAKA. Numer 116 000 w sprawie najmłodszych zaginionych powstał dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, która przygotowała w tej sprawie dyrektywę. W kampanię promocji telefonu 116 000 włączyła się m.in. Margarida Barroso, członkini rady Federacji Missing Children Europe.

2009-11-24
Rusza konkurs "Narysuj mi prawo!"
"Narysuj mi prawo!" – to hasło czwartej edycji młodzieżowego konkursu na plakat ogłoszony przez Komisję Europejską z okazji 20. rocznicy podpisania Konwencji o prawach dziecka. Młodzi artyści będą musieli w swoich pracach przedstawić jedno z praw zapisanych w dokumencie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na przyszły rok.

2009-11-23
UE ma prezydenta
Premier Belgii Herman Van Rompuy będzie pierwszym w historii UE stałym przewodniczącym Rady Europejskiej, zaś Brytyjka Catherine Ashton zostanie szefową unijnej dyplomacji. Wbrew obawom, przywódcy UE podczas czwartkowego szczytu w Brukseli potrzebowali tylko kilku godzin by ustalić obsadę dwóch nowych kluczowych stanowisk, jakie przewiduje wchodzący w życie w grudniu traktat z Lizbony.

2009-11-19
Festiwal Innowacyjności i Kreatywności
CyberRyba, Innovator Małopolski 2009, III Konferencja Nauka dla biznesu to najważniejsze wydarzenia Festiwalu Innowacyjności i Kreatywności, który był zorganizowany 16 i 17 listopada 2009 na Politechnice Krakowskiej.

2009-11-18
Latanie na miotle, lodowy zamek i ogniste kule.
Latanie na miotle, ogniste kule i bijące rtęciowe serce to tylko niektóre z atrakcji, zaprezentowanych na pokazach doświadczeń chemicznych, które odbyły się 17 listopada 2009 na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

2009-11-05
Festiwal Innowacyjności i Kreatywności na Politechnice Krakowskiej
CyberRyba, Innovator Małopolski 2009, III Konferencja Nauka dla biznesu to najważniejsze wydarzenia Festiwalu Innowacyjności i Kreatywności, który odbędzie się 16 i 17 listopada 2009 na Politechnice Krakowskiej.

2009-11-04
Klaus podpisał traktat z Lizbony
Czeski prezydent Vaclav Klaus ogłosił, że ratyfikował traktat z Lizbony. Kilka godzin wcześniej Trybunał Konstytucyjny uznał, że dokument jest w całości zgodny z ustawą zasadniczą. Czechy były ostatnim krajem, który nie ratyfikował traktatu reformującego Unię Europejską. 10 października swój podpis pod dokumentem złożył polski prezydent Lech Kaczyński.

2009-10-30
Polacy zamalowali Mur Berliński
Ponad dwumetrowa kostka domina, które 9 listopada zostanie ustawione w Berlinie i zburzone dokładnie w 20. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego, stanęła w poniedziałek warszawskim Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej. W ciągu kilku godzin zaproszeni do zabawy młodzi ludzie pokryli ją rysunkami symbolizującymi dążenie do wolności. Happening zorganizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie był otwarty dla wszystkich chętnych.

2009-10-05
Irlandia powiedziała "TAK"!
To wielki dzień dla Irlandii, wielki dzień dla Europy - mówi szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. To jego komentarz do wyników referendum, w którym Irlandczycy poparli traktat z Lizbony - niespełna półtora roku po odrzuceniu dokumentu w pierwszym referendum. Barroso przypomniał, że kraje w których nie zakończyła się procedura zatwierdzania dokumentu, to Polska i Czechy. Prezydent RP Lech Kaczyński zapowiadał, że jeśli Irlandczycy przyjmą traktat, on niezwłocznie go podpisze.

2009-10-02
Powtórka z Lizbony
Dzisiaj Irlandczycy po raz drugi będą decydować o przyszłości traktatu z Lizbony - niespełna półtora roku po odrzuceniu dokumentu w pierwszym referendum. Ostatnie sondaże wskazują na przewagę zwolenników traktatu, jednak jeszcze tydzień temu niemal co piąty wyborca nie wiedział jak zagłosuje. Prezydent RP Lech Kaczyński zapowiada, że jeśli Irlandczycy przyjmą traktat, on niezwłocznie złoży pod dokumentem swój podpis.

2009-10-02
Bardziej ekologiczny, zorganizowany i dostępny transport miejski
Komisja Europejska przyjęła kompleksowy Plan działania na rzecz mobilności w miastach. Plan ten zawiera dwadzieścia konkretnych środków wspierających organy władzy na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym w realizacji celów w zakresie mobilności w miastach zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.

2009-09-22
Konkurs "Ludzka twarz EFS" – zapraszamy do udziału!
Jeszcze tylko przez miesiąc można zgłaszać prace dziennikarskie do konkursu "Ludzka twarz EFS". Tak jak w poprzednich latach organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie przedstawicieli wszystkich mediów – prasy, telewizji, radia i internetu. Zadaniem uczestników będzie pokazanie, jak dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego wpłynęły na życie Polaków, którzy skorzystali z tej formy unijnego wsparcia.

2009-09-21
Ogłoszono listę nominowanych do Nagrody im. Andrieja Sacharowa w 2009 roku
17 września 2009 roku Grupy polityczne Parlamentu Europejskiego zgłosiły 10 kandydatów do tegorocznej Nagrody na Rzecz Wolności Myśli im. Andrieja Sacharowa. Nagroda przyznawana jest każdego roku osobom i organizacjom, które stawały w obronie praw człowieka, walczyły z prześladowaniami i niesprawiedliwością. Laureat nagrody zostanie wyłoniony 22 października przez Konferencję Przewodniczących w Parlamencie Europejskim.

2009-09-16
Polska wygrywa z kryzysem!
Niektóre kraje członkowskie są w lepszej sytuacji niż inne, nie mówię tego dlatego, że jestem akurat w Polsce i chcę się wam przypodobać, ale Polska radzi sobie z obecnym kryzysem gospodarczym naprawdę świetnie - mówi w Krynicy Günter Verheugen - komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Był on gościem specjalnym XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jego zdaniem UE złożona z 27 krajów lepiej radzi sobie z kryzysem, niż gdyby te kraje były zdane wyłącznie na siebie.

2009-09-10
26 września na językach
Tradycyjnie 26 września w całej Europie będziemy obchodzić Europejski Dzień Języków. Z okazji tego najbardziej wielojęzycznego święta Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wspólnie ze stowarzyszeniem instytutów kultury (EUNIC) z Warszawy i Krakowa przygotowało liczne atrakcje i pokazy. Już dziś zapraszamy na niepowtarzalne spotkanie z kulturą i językami Europy: 24 września do Złotych Tarasów w Warszawie i 25 września na Mały Rynek w Krakowie.

2009-09-09
O transformacji, kryzysie i Szwedach
"Transformacja i wzrost gospodarczy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej po 1989 roku" oraz "Europa po kryzysie – nowa agenda dla Unii Europejskiej" - to panele, które podczas XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, 10 września organizuje Komisja Europejska. Dodatkowo, Marie-Therese Duffy-Haeusler - p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej weźmie udział w dyskusji na temat szwedzkiego przewodnictwa w UE.

2009-09-08
Szkolenie z 7. Programu Ramowego
17 września 2009 roku zapraszamy serdecznie na szkolenie dotyczące 7. Programu Ramowego

2009-09-07
Koniec z tradycyjnymi żarówkami w Europie
W ciągu kolejnych trzech lat UE będzie stopniowo wycofywała z użycia tradycyjne żarówki i wprowadzała energooszczędne żarówki nowej generacji.

2009-09-01
Szkolenie „Zasady ubezpieczenia społecznego osób wykonujących prace na obszarze Unii Europejskiej”.
Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu bezpłatnych szkoleń z zakresu mobilności pracowników w Unii Europejskiej. Szkolenie odbędzie się 18 września2009, w godz. 10:00 – 13:00 w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, budynek "ARESZT", ul. Warszawska 24, Kraków. budynek "ARESZT", ul. Warszawska 24, Kraków.

2009-09-01
Małopolska Noc Naukowców 2009
25 września 2009 r. przed południową Polską już po raz trzeci „otworzy się” świat naukowców i nauki. W Małopolskich miastach - Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu naukowcy, pracujący na co dzień w laboratoriach oraz na salach wykładowych, pokażą swoje drugie oblicze. Małopolska Noc Naukowców 2009 będzie okazją do spotkania naukowców zarówno w miejscach ich codziennej pracy, jak i w innych nietypowych sytuacjach, czy rolach. „Ludzie nauki” dadzą się poznać jako aktorzy teatralni, filmowcy, czy reżyserzy.

2009-09-01
Transfer wynkików badań z uczelni do przemysłu - cykl szkoleń dla naukowców
Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach organizowanych już po raz drugi w ramach projektu „Cykl szkoleń dla pracowników naukowych mających na celu usprawnienie transferu wyników badań z uczelni do przemysłu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2009-08-25
"EuroQuiz 2009" z widokiem na morze
"EuroQuiz 2009" - letnia akcja informacyjno - edukacyjna Komisji Europejskiej w Polsce tym razem we Władysławowie. W tle wpływające do portu kutry i łodzie rybackie, w powietrzu zapach swieżych oraz wędzonych ryb, a przed sceną dziesiątki chętnych do wspólnej zabawy podczas konkursu wiedzy o UE. W sumie "mini-miasteczko" Komisji Europejskiej w Polsce odwiedziło ponad 2 tysiące ludzi. Nie zabrakło materiałów informacyjnych i dobrej zabawy.

2009-08-21
Polacy stawiają na Unię
Jedna trzecia Polaków uważa, że to Unia Europejska może podjąć najskuteczniejsze działania wobec skutków kryzysu, a tylko co dziesiąty Polak stawia na polski rząd. Większość Polaków jest zdania, że do przezwyciężenia skutków kryzysu niezbędne jest wsparcie UE dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla bezrobotnych i najuboższych. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż opinii publicznej - Eurobarometr.

2009-08-21
Turystyka na zdjęciach
Komisja Europejska ogłasza konkurs fotograficzny promujący odpowiedzialną turystykę. Konkurs w którym mogą wziąć udział zarówno amatorzy jak i profesjonalni fotoreporterzy ma wyłonić najlepsze zdjęcia pokazujące, że turystyka nie musi oznaczać zniszczenia środowiska naturalnego, wręcz przeciwnie, może promować jego walory. Nagrodą będzie profesjonalny sprzęt i wystawa, która jeszcze w tym roku zostanie zorganizowana w Parlamencie Europejskim. Termin nadsyłania prac mija 18 września 2009 r.

2009-08-11
„Wymyśl nowy świat” przez fotografię
Jeszcze tylko do końca sierpnia można przesłać zdjęcia na konkurs „Wymyśl nowy świat”. W konkursie fotograficznym organizowanym przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji (EYCI) 2009 mogą wziąć udział fotografowie profesjonalni i amatorzy w każdym wieku z całej Unii Europejskiej. Prestiżowe jury wyłoni zwycięzców, którzy otrzymają nagrody w postaci sprzętu fotograficznego i wycieczek do europejskich miast.

2009-08-11
Europa – zjednoczona i wolna
"Europa – zjednoczona i wolna – zdjęcia o upadku Żelaznej Kurtyny" – wystawę fotograficzną poświęconą 20. rocznicy zmian demokratycznych w naszej części Europy, można oglądać w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej w Warszawie. Fotografie obrazujące przemiany w Polsce,w Niemczech, w b. Czechosłowacji i innych krajach Europy Środkowo – Wschodniej bedą prezentowane do 25 sierpnia.

2009-08-06
Nowe konkursy w 7. Programie Ramowym
30 lipca 2009 roku ogłoszono nowe konkursy w 7. Programie Ramowym

2009-08-06
Wyśpiewaj swój sprzeciw wobec ubóstwa!
Chciałbyś pomóc w walce z ubóstwem, a najlepiej wyrażasz się przez muzykę? Jeśli masz 15–30 lat, piszesz piosenki i chcesz włączyć się w działania Komisji Europejskiej na rzecz walki z ubóstwem, ten konkurs jest dla Ciebie. Wystarczy, że do 31 sierpnia br. prześlesz piosenkę, której tekst odnosi się do tematu konkursu. Masz szansę wygrać studyjne nagranie swojej piosenki oraz występ w Sztokholmie podczas Dni Rozwoju 2009.

2009-07-23
Pomoc zgodna z prawem
Pomoc państwa dla Stoczni Gdańskiej w wysokości 251 mln EUR była zgodna z prawem i nie musi zostać zwrócona - uznała Komisja Europejska. Stocznia jest od 2007 r. w rękach prywatnych, ostatnio przedstawiła wiarygodny plan restrukturyzacji. KE stwierdziła, że ten plan zapewni stoczni rentowność, a zakłócenia konkurencji wynikające z wieloletniego dotowania jej działalności zostaną wystarczająco zmniejszone dzięki ograniczeniu produkcji.

2009-07-20
Jacek Dukaj laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej
Nazwiska dwunastu europejskich autorów, którzy otrzymają pierwszą w historii Europejską Nagrodę Literacką, zostały dziś ogłoszone przez Komisję Europejską, Europejską Federację Księgarzy (EBF), Radę Pisarzy Europejskich (EWC) oraz Federację Wydawców Europejskich (FEP). Nagrody zostaną wręczone na ceremonii rozdania w Brukseli 28 września. Wśród laureatów jest Polak, Jacek Dukaj, nagrodzony za powieść "Lód". Rolę ambasadora Europejskiej Nagrody Literackiej na nadchodzący rok zaproponowano znanemu szwedzkiemu autorowi bestsellerów, Henningowi Mankellowi, w uznaniu jego twórczości i sukcesów literackich.

2009-07-20
Pewniejsze dostawy gazu w UE
Co zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu w UE? Kraje członkowskie mają zrobić wszystko, żeby nie dochodziło do zakłóceń w dostawach, a jeśli już tak się stanie, bliżej ze sobą współpracować. Rozporządzenie w tej sprawie przygotowała właśnie Komisja Europejska. Zapewni ono wszystkim konsumentom w UE wysoki poziom bezpieczeństwa pod względem zaopatrzenia w gaz. Rozporządzenie zostało przygotowane we współpracy z państwami członkowskimi i przedstawicielami przemysłu, m.in. Grupy Koordynacyjnej ds. Gazu.

2009-07-15
Jerzy Buzek przewodniczącym Parlamentu Europejskiego
Profesor Jerzy Buzek został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy przedstawiciel jednego z nowych krajów członkowskich pokieruje jedną z najważniejszych instytucji europejskich.

2009-07-14
Komisja zatwierdziła pomoc dla dziesięciu polskich portów lotniczych
Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy w wysokości około pół miliarda euro na rzecz dziesięciu polskich portów lotniczych.

2009-07-09
Mikrokredytem w kryzys
Na skutek kryzysu finansowego tysiące ludzi w krajach Unii Europejskiej traci pracę. Średnia stopa bezrobocia w UE osiągnęła już 8,9%, a łączna liczba miejsc pracy w krajach członkowskich może zmniejszyć się w tym roku o kolejne 3,5 miliona. Podczas dwudniowej wizyty w Polsce komisarz UE Vladimír Špidla apelował o połączenie sił w walce z kryzysem. Europejski Fundusz Społeczny oraz nowy mechanizm mikropożyczek to – zdaniem Špidli – instrumenty, które pozwolą małym przedsiębiorcom na rozwój pomimo recesji, a bezrobotnym zapewnią nowy start zawodowy.

2009-07-03
Uniwersalne ładowarki już w przyszłym roku!
Komisji Europejskiej udało się nakłonić producentów telefonów komórkowych do harmonizacji ładowarek, oferowanych każdorazowo przy zakupie nowego modelu telefonu. Kompatybilność ma zapewnić w przyszłości wspólne dla wszystkich ładowarek uniwersalne złącze – mini USB, które będzie pasować do każdego typu komórki. Dzięki temu skończy się wieczny dylemat braku ładowarki w podróży lub w pracy. Na ujednoliceniach skorzysta również środowisko, bo mniej ładowarek to mniej szkodliwych odpadów elektronicznych.

2009-07-01
Powrót krzywego ogórka
Unijne przepisy dotyczące rozmiaru i kształtu wielu owoców i warzyw przejdą jutro do historii wraz z uchyleniem specjalnych norm handlowych dla 26 rodzajów owoców i warzyw. Inicjatywa Komisji, mająca na celu odrzucenie tych norm, jest głównym elementem obecnych starań ukierunkowanych na usprawnienie i uproszczenie unijnych przepisów oraz ograniczenie biurokracji. Dla 10 rodzajów owoców i warzyw, w tym jabłek, truskawek i pomidorów, dotychczasowe normy handlowe będą utrzymane. Jednak nawet w przypadku niezgodnych z normami produktów należących do tej 10-tki, państwa członkowskie po raz pierwszy będą mogły pozwolić na ich sprzedaż w sklepach. Warunkiem będzie oznaczenie takich produktów etykietą pozwalającą na odróżnienie ich od produktów klasy „ekstra”, klasy I i klasy II. Inaczej mówiąc, nowe przepisy pozwolą władzom krajowym na dopuszczenie do sprzedaży wszystkich owoców i warzyw, niezależnie od ich wielkości i kształtu.

2009-07-01
Szwedzka prezydencja – optymistycznie pomimo trudności
Od dziś przez następne pół roku Szwedzi będą przewodniczyć Radzie Unii Europejskiej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Ambasador Królestwa Szwecji Dag Hartelius przedstawił najważniejsze założenia programu prezydencji oraz stojące przed nią wyzwania. Kontynuacja walki z kryzysem gospodarczym, dalsze inicjatywy na rzecz klimatu, rozwój strategii dla Morza Bałtyckiego oraz realizacja konkretnych projektów w ramach Partnerstwa Wschodniego – to najważniejsze priorytety szwedzkiego przewodnictwa w UE. Pomimo wielu trudności i niepewności związanych z realizacją swoich planów, Szwedzi pozostają optymistyczni. Zapewniają przy tym również, że ich prezydencja będzie w szczególny sposób otwarta na obywateli.

2009-06-29
Róża Thun żegna się z Komisją Europejską
Róża Thun, posłanka-elekt do Parlamentu Europejskiego, pożegnała się dziś z Komisją Europejską podczas specjalnej konferencji prasowej podsumowującej cztery lata jej pracy na stanowisku Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Róża Thun piastowała tę funkcję od 1 września 2005 do 22 czerwca 2009. Do czasu wyboru jej następcy, obowiązki Dyrektora Przedstawicielstwa będzie pełnić dotychczasowa wicedyrektor Marie-Therese Duffy-Haeusler.

2009-06-23
Firmom łatwiej przez Internet
Komisja Europejska dofinansuje projekt realizowany przez Austrię, Francję, Grecję, Niderlandy, Niemcy, Polskę i Włochy pomagając administracji państwowej udoskonalić obsługę sektora usługowego przez Internet. Do końca 2009 r. każde państwo członkowskie UE utworzy punkty kompleksowej obsługi, dzięki którym firmy będą mogły załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną.

2009-06-18
„Wymyśl nowy świat”
Konkurs fotograficzny pt. „Wymyśl nowy świat” organizuje Komisja Europejska w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji (EYCI) 2009. Mogą w nim wziąć udział fotografowie profesjonalni i amatorzy w każdym wieku z całej Unii Europejskiej. Prestiżowe jury wyłoni zwycięzców, którzy otrzymają nagrody w postaci sprzętu fotograficznego i wycieczek do europejskich miast. Zdjęcia należy nadsyłać do dnia 31 sierpnia 2009 r.

2009-06-18
Równość w czasach kryzysu
Recesja dotknie w większym stopniu pracujące kobiety niż mężczyzn, różnice między kobietami a mężczyznami na europejskim rynku pracy jeszcze się więc pogłębią - wynika z badania przeprowadzonego przez UE. Częściowo dzieje się tak dlatego, że jedna trzecia kobiet pracuje w niepełnym wymiarze godzin oraz w ramach umów na czas określony, które nie gwarantują pewności zatrudnienia.

2009-06-15
U2 promuje Polskę!
U2 chwali się spotem nakręconym na 20. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce! Zespół umieścił informację o nim na swej oficjalnej stronie internetowej U2.com. Dzięki staraniom Komisji Europejskiej w Polsce, U2 wyraziło zgodę na bezpłatne wykorzystanie swego utworu “New Year’s Day”, który powstał na początku lat 80-tych, zainspirowany wydarzeniami w Polsce i ruchem “Solidarność". Spot umieszczony w Internecie obejrzało, w ciągu pierwszego tygodnia od premiery, ponad 32 tysiące internautów.

2009-06-10
Rozmowy tańsze od lipca
Od 1 lipca zapłacimy mniej za rozmowy przez komórkę wykonywane za granicą. Ministrowie 27 państw członkowskich UE przyjęli właśnie nowe przepisy dotyczące roamingu, zaproponowane przez Komisję Europejską we wrześniu ubiegłego roku i zatwierdzone przez Parlament Europejski w kwietniu br. Za rozmowy zapłacimy do 60 proc. mniej, a za SMS-a wysłanego z wakacji maksymalnie 11 centów.

2009-06-08
Obywatele UE wybrali swój parlament
43,39 proc. - tyle, według pierwszych powyborczych sondaży, wyniosła frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 27 krajach Unii Europejskiej. To nieznacznie mniej niż 5 lat temu. W Polsce frekwencja była wyższa niż w poprzednich wyborach i przekroczyła 27 proc. Najnowsze informacje dotyczące wyników wyborów w skali całej UE dostępne są na stronie Parlamentu Europejskiego.

2009-06-04
Barroso: zaczęło się w Polsce
Dwadzieścia lat temu odbyły się wybory w Polsce. Polska utorowała drogę do tego wszystkiego, co potem nastąpiło: upadek żelaznej kurtyny, zburzenie muru berlińskiego, koniec dyktatur w Europie Środkowej i Wschodniej i ostatecznie, pokojowe zjednoczenie naszego kontynentu - napisał w oświadczeniu szef KE Jose Barroso. I zaapelował do Polaków o udział w wyborach do PE 7 czerwca.

2009-06-03
Pół miliarda euro na obwodnicę Warszawy
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzieli Polsce pożyczki w wysokości 565 mln euro na współfinansowanie budowy dwóch odcinków dróg ekspresowych o całkowitej długości 29 km prowadzących na zachód od Warszawy. Nowe drogi znajdują się na przecięciu transeuropejskich korytarzy transportowych, które łączą Warszawę z Helsinkami, Berlinem, Niżnym Nowogrodem, Gdańskiem i Ostrawą.

2009-05-29
Bilans przed wyborami
Komisja Europejska podsumowuje swoje osiągnięcia w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. KE podjęła zdecydowane działania w obliczu kryzysu finansowego i gospodarczego, zabrała się za przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz zabezpieczenia dostaw energii. Komisja starała się też wpłynąć na kształt globalizacji, tak, aby nie powodowała ona wykluczenia społecznego i żeby odzwierciedlała europejskie wartości i była regulowana lepszymi przepisami.

2009-05-21
Dzień Europy na Rynku w Krakowie
9 maja 2009 świętowaliśmy po raz pierwszy w Krakowie Dzień Unii Europejskiej. Uroczyste obchody tego święta miały miejsce na Rynku Głównym i były zorganizowane przez Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. Obchody rozpoczął w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Wiesław Starowicz oraz JM Rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak. Potem uczestnicy mogli wysłuchać brawurowego koncertu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej.

2009-05-12
Dzień Europy na 5-tkę!
Kilka tysięcy osób wzięło udział w obchodach Dnia Europy w Warszawie i X Paradzie Schumana. Wielobarwna parada wyruszyła z Placu Zamkowego i Traktem Królewskim dotarła na Nowy Świat. Na przystrojonej platformie z napisem "Komisja Europejska w Polsce" jechali młodzi ludzie z Tomaszowa Mazowieckiego i warszawskiego CXXV LO im. Waldemara Milewicza. Honorowym gościem parady był w tym roku Tadeusz Mazowiecki - pierwszy premier III RP.

2009-04-28
Dzień Unii Europejskiej na Rynku Głównym w Krakowie
Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska zaprasza na piknik z okazji Dnia Unii Europejskiej. Obchody Dnia Unii Europejskiej rozpoczną się 9 maja 2009r. na Rynku Głównym w Krakowie o godz. 12:00.

2009-04-28
EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŚP W KRAKOWIE
Rok 2009 jest rokiem, w którym to po raz pierwszy na terenie całej Europy w dniach 6-14 maja będą miały miejsce konferencje, wykłady, szkolenia oraz panele dyskusyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia MŚP. Wydarzenie to jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma za zadanie promować ducha przedsiębiorczości w Europie oraz informować przedsiębiorców na temat wsparcia dostępnego na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym. Dzięki tej inicjatywie MŚP będą mogły skorzystać z wszelkich informacji, porad, pomocy i pomysłów, które umożliwią im rozwinąć działalność. W związku z tym w dniach od 9 do 14 maja Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska zaprasza wszystkich przedsiębiorców oraz osoby, które dopiero planują rozpocząć działalność gospodarczą, na szereg imprez, konsultacji oraz szkoleń mających na celu w szczególności ułatwienie zdobycia dotacji unijnych, wykorzystania własności intelektualnej w działalności gospodarczej, współpracy przemysłu z uczelnią, itp..

2009-04-27
Szkolenie „Zasady ubezpieczenia społecznego osób wykonujących prace na obszarze Unii Europejskiej”.
Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska oraz Małopolski Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct zapraszają na Szkolenie „Zasady ubezpieczenia społecznego osób wykonujących prace na obszarze Unii Europejskiej”. Szkolenie odbędzie się w dniu 13 maja 2009 roku w Centrum Transferu Technologii przy ul. Warszawskiej 24, w budynku „Areszt” sala „Spacerniak” w godzinach od 10:00 do 12:00.

2009-04-07
Pierwsze europejskie linie lotnicze oferują korzystanie z telefonów komórkowych podczas lotu
Coraz większej liczbie pasażerów linii lotniczych w Europie oferuje się możliwość korzystania z własnych telefonów komórkowych do wysyłania wiadomości tekstowych, przeglądania stron internetowych czy nawet wykonywania połączeń podczas lotu. Rok po wdrożeniu przez Komisję wspólnych zasad bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych podczas lotu i nieskomplikowanej procedury udzielania zezwoleń na świadczenie tej usługi transgranicznej, 27 europejskich samolotów zostało wyposażonych w rozwiązania techniczne umożliwiające bezpieczne korzystanie z telefonów GSM podczas lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. Oczekuje się podwojenia tej liczby do końca 2009 roku.

2009-04-01
List w sprawie wyborów
Obywatele muszą uświadomić sobie, że ich głos ma decydujące znaczenie. Dzięki niemu mogą wziąć we własne ręce swój los – los obywateli Europy. Na przedstawicielach demokratycznie wybranych władz regionalnych, krajowych lub europejskich spoczywa obowiązek uświadamiania obywateli, informowania ich i mobilizowania, by uzyskać możliwie najwyższą frekwencję wyborczą – piszą we wspólnym liście Hans-Gert PÖTTERING Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Luc VAN DEN BRANDE Przewodniczący Komitetu Regionów

2009-03-31
Tańsze i prostsze uzyskanie ochrony znaku towarowego w UE
Komisja Europejska i państwa członkowskie UE podjęły decyzję o kolejnym obniżeniu opłat uiszczanych na rzecz Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (UHRW), wspólnotowej agencji odpowiedzialnej za przyznawanie praw do znaków towarowych na poziomie UE, oraz o uproszczeniu procedury rejestracji.

2009-03-27
Europejska nagroda dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny już po raz trzeci zamierza nagrodzić organizacje, które w znaczący sposób przyczyniają się do umacniania tożsamości europejskiej i procesu integracji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2009 r.

2009-03-23
Zjazd Polskich Szkolnych Klubów Europejskich
Polska Fundacja im. Roberta Schumana po raz kolejny zaprasza młodych Europejczyków z całego kraju do udziału w Zlocie Szkolnych Klubów Europejskich. Zjazd odbędzie się w Warszawie w dniach 6 - 9 maja 2009 roku w ramach XVI Polskich Spotkań Europejskich, a kulminacją wydarzenia będzie wspólny udział w Paradzie Schumana 9 maja.

2009-03-20
Przed trybunał za VAT
Komisja Europejska postanowiła wytoczyć Polsce sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w związku z wliczaniem kwoty opłat rejestracyjnych do podstawy podatku VAT przy sprzedaży pojazdów drogowych. Zdaniem Komisji opłaty rejestracyjnej nie powinno się wliczać do podstawy podatku VAT.

2009-03-10
Dzień Wiosny w Europie
"Dzień Wiosny" to doroczna kampania otwarta dla wszystkich szkół w Europie, a także na całym świecie. Jej celem jest zaangażowanie środowisk szkolnych w dialog na temat wizji i przyszłości Europy. W tym roku obchody koncentrować się będą wokół tematu kreatywności i innowacji.

 CTT